Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / ERENKÖY GÜMRÜĞÜNDE NELER OLUYOR?

ERENKÖY GÜMRÜĞÜNDE NELER OLUYOR?

ERENKÖY GÜMRÜĞÜNDE NELER OLUYOR?09.09.2009

Erenköy Gümrük Müdürlüğü, idari bir karar ile çıkış kapısını hem araç hem de insan giriş çıkışlarına tamamen kapattı.

Erenköy Gümrüğü’nün yerleşim konumunu bilmeyenler için ne var bunda denilebilir. Bilenler içinse bu idari kararda çok iş vardır. Açıklamaya çalışalım.

Bu idari karara karşı evvela İstanbul Gümrük ve Muhafaza Başmüdürlüğü’ne dernek olarak yazı ile müracaat edip; araç çıkışlarının trafiği aksatma gibi bir durumu varsa en azından küçük bir kapıdan insan giriş çıkışına izin verilmesini talep etmiştik. Bu talebimize yanıt gelene kadar da doğal olarak konuyu gündeme taşımadım.

Nihayet yanıt ulaştı. Başmüdürlük; çıkış kapısının insan giriş çıkışına açılmasına ilişkin talebimizi ‘’ personel yetersizliği ‘’ gerekçesiyle reddetmiştir.

Aslında konunun bu kadar basit bir gerekçeyle reddi; oldukça üzüntü vericidir. Ellerinde gümrük evraklarıyla idareye ulaşmaya çalışan ve zamana karşı yarışan insanlara hendek atlatmak daha mı kolay geliyor acaba idareye? Gümrük idaresinin çıkış kapısı yönündeki küçük bir kapının insan giriş çıkışına açılmasıyla sanki kaçakçılık mı yapılacak? Halbuki bu işle uğraşan herkes gayet iyi biliyor ki; idarenin giriş kapısından giriş çıkış yapan insanlara da hiçbir görevli kimlik sormamakta, herkes elini kolunu sallayarak girip çıkmaktadır. Demek ki; çıkış kapısı yönünde de insan giriş çıkışları için bir kapı açılsa; hiçbir personele gerek yoktur.

Şimdi gelelim asıl önemli noktaya…

Erenköy Gümrüğü’nün çıkış kapısı karşında bulunan yüzlerce büro; nakliye ve gümrük takipçileri tarafından kiralanmıştır. Buna karşılık giriş kapısı karşısında inşa edilmiş bir o kadar büro kiracı beklemektedir. Bu nedenle şimdi; bu kararın altında siyasi bir yönlendirmenin olduğu kuşkusu doğmaktadır.

Bu kararla; Erenköy Gümrüğü’nün çıkış kapısı karşısındaki ofisler mecburen kapanacak ve herkes giriş kapısı karşısındaki büroları kiralamaya çalışacaktır.

Bu hareketlilik, bu makale yazılırken başlamıştı.

Şimdi Gümrük İdaresine düşen görev; bu rant yarışının içinde yer almadığını göstermek ve çıkış kapısı tarafından insan giriş çıkışlarına acilen izin vermektir.

İdareler tarafından alınan her kararın ağır bir vebali vardır…

Benden hatırlatması..
 
Kaynak: Lojiport
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr