Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / KUZEY DEMİRYOLU İÇİN ETKİN OLUN

KUZEY DEMİRYOLU İÇİN ETKİN OLUN

KUZEY DEMİRYOLU İÇİN ETKİN OLUN01.09.2009Van Ticaret ve Sanayi Odası (VATSO) Başkanı Zahir Kandaşoğlu, milletvekillerinin özellikle Van Gölü kuzey demiryolu hattı konusunda etkin girişimlerde bulunması gerektiğini söyledi.

Van Ticaret ve Sanayi Odası (VATSO) Başkanı Zahir Kandaşoğlu, milletvekillerinin özellikle Van Gölü kuzey demiryolu hattı konusunda etkin girişimlerde bulunması gerektiğini söyledi.

Kandaşoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, İslamabad-İstanbul tren seferlerinin başlatılmasının, İpekyolu güzergahı üzerindeki Van adına önemli bir gelişme olduğunu ifade ederek, hattın hayata geçirilmesi ile ticari açıdan önemli bir kazanım elde edileceğini belirtti.

Yıllardır savundukları projelerin hayata geçirilmesinin sevindirici olduğunu bildiren Kandaşoğlu, şunları kaydetti:

''Van, bölgesinde önemli bir cazibe merkezi ve aynı zamanda bir geçiş noktasıdır. İlimiz bu bağlamda, İran üzerinden Türki Cumhuriyetler ve Pakistan gibi ülkelerin Avrupa'ya bağlanması noktasında önemli bir merkezdir. Van'ın bu potansiyelinin iyi değerlendirilmesi, ülkemiz ekonomisine de önemli kazanımlar sağlayacaktır. Milletvekillerimiz, özellikle Vangölü kuzey demiryolu hattı konusunda etkin girişimlerde bulunmalıdır. O zaman demiryolu ulaşımı, ilimize ve bölgemize daha büyük bir anlam ve katma değer sağlayabilecektir. Herkesin üzerine düşeni yapması gerekmektedir.''

 

''KAMU ÖDEMELERİNDE DARALMA VAR''

 

Açıklamasında kamu ödeneklerine de değinen Kandaşoğlu, ''kamu ödeneklerinde önemli daralma var'' dedi.

Kamu kurumlarının ödenek sıkıntısı yaşadığını, bunun da kentin ekonomisini olumsuz etkilediğini belirten Kandaşoğlu, kamudan alacağı olan firmaların alacaklarını zamanında alamadığını, bunun da işlerin zamanında teslimi ve tedarikçilerin ücretlendirilmesinde sıkıntılara yol açtığını ifade etti.

Sorunu ilgili birimlere bildirdiklerini anlatan Kandaşoğlu, şöyle devam etti:

''Önümüzdeki Ramazan Bayramına kadar kamunun ödenek sıkıntısının giderilmemesi halinde, birçok firma krize girecektir. Çalışanlarına ve mal aldıkları firmalara ödeme yapmamaları durumunda önemli sosyal sorunlarla karşı karşıya kalınacaktır. Bu önemli bir meseledir. Kamu kurumlarının ödeneklerinin hızlandırılması konusunda herkese özellikle ilimiz milletvekillerine önemli sorumluluklar düşmektedir. Konunun aciliyeti her geçen gün daha da büyümektedir. En kısa sürede ödenek sorununun çözülmesini beklemekteyiz.''


Kaynak: Lojiport
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr