Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Ekonomi / İş Dünyası / ÜÇ BAKANDAN ENERJİDE TARİHİ İMZA

ÜÇ BAKANDAN ENERJİDE TARİHİ İMZA

ÜÇ BAKANDAN ENERJİDE TARİHİ İMZA12.08.2009

Rusya Başbakanı Putin, İtalya Başbakanı Berlusconi ve Başbakan Erdoğan Ankara’da bir araya geldiErdoğan, Putin ve Berlusconi yaklaşık 1.5 saat üçlü bir zirve yaptı. Türkiye ve Rusya arasında 20 imza atıldı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Başbakanı Vladimir Putin ve İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi ile dün Ankara’da üçlü enerji zirvesi yaptı. Rusya ile Türkiye arasında başta enerji olmak üzere 20 işbirliği anlaşması imzalandı. Zirveden Çalık Holding’in İtalyan Eni ile üstlendiği Samsun-Ceyhan hattına Rusya’dan petrol sevk edilmesine ilişkin mutabakat da çıktı. Berlusconi’nin İtalyan şirkete destek vermek için katıldığı imza töreninde, Türkiye, Nabucco’ya rakip olarak gösterilen Güney Akım Projesi’ne yeşil ışık yakarak Karadeniz’de sismik araştırma yapılmasına onay verdi.
Erdoğan dün Ankara’da Putin ile Berlusconi’yi ağırladı. İlk önce Putin ile görüşen ve yemek yiyen Erdoğan daha sonra Berlusconi’nin gelmesiyle üçlü zirve yaptı. Bu enerji zirvesinin ardından da Türkiye ile Rusya 12 işbirliği anlaşmasına imza attı. Bu imza törenine Berlusconi de katıldı.

Güney Akım’a Türkiye’den vize
Zirvede Rus gazını
Avrupa’ya iletecek Güney Akım projesine Türkiye’den destek kararı çıktı. İki ülke arasında imzalanan mutabakat zaptına göre Rusya Türkiye’nin karasularında proje için sismik araştırma yapabilecek. Rusya ise Çalık-Eni Ortaklığı’nın yürüttüğü Samsun-Ceyhan projesine kaynak temin edecek. Böylece söz konusu proje Türkiye-Rusya ve İtalya ortaklığı ile yürüyecek. Zirvede nükleer alanında da üç ayrı protokolle işbirliğinin adımları atıldı.
İmza töreninin yapıldığı salonda Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı
Ahmet Çalık ile aynı şirkette yönetici olan Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak’ın da bulunması dikkat çekti. Çalık, Rus bakan ve bürokratlarla bir süre sohbet etti.
Erdoğan, Putin ile görüşmelerinde iki ülke arasında stratejik işbirliğini koordine etmek üzere 2010’dan itibaren liderlerin eşbaşkanlığında her yıl görüşme kararı aldıklarını açıkladı.
 

 

SAMİMİ TABLO
Erdoğan ve Putin, Berlusconi’yi
Başbakanlık Yeni Bina’nın girişinde imza töreni ve basın toplantısı öncesinde karşıladı. Üç ülkenin başbakanı birbirlerini öptükten sonra bir süre sohbet etti. Üç başbakanın çok neşeli olduğu ve sık sık gülümsedikleri görüldü. 
Fotoğraf: AA

UZMAN GÖRÜŞÜ
Güney Akım anlaşması AB ve
ABD’yi kızdırabilir
Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Yönetim Kurulu üyesi Necdet Pamir, Milliyet’e yaptığı değerlendirmede, Türkiye’nin Güney Akım projesine girmesinin şu anki koşullarda pek mümkün olmadığını belirtti.
Nabucco ile Güney Akım projesinin birbirinin alternatifi olduğuna dikkat çeken Pamir, “Bu iki boru hattının ikisine de girmek pek doğru bir iş değil. Ama, Rusya karşısına alınmamak için girmiş olabilirler. Ancak, Amerikalılar ve Avrupalılar da böyle bir gelişmeye sessiz kalmayacaklardır” diye konuştu.

Bulgarlara mesaj veriliyor
İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi’nin Türkiye’de bulunmasının Samsun - Ceyhan
ham petrol boru hattıyla ilgili olduğunu kaydeden Pamir, “Berlusconi’nin Güney Akım ile ilgili herhangi bir girişimi olduğuna inanmıyorum. Samsun - Ceyhan’ın yanı sıra Mavi Akım’ın İsrail’e kadar uzatılması gündemde. Bunu yapacak olan yine İtalyan şirketleridir” dedi.
Putin’in,
nükleer santral ihalesi gibi almak istediklerinin yanı sıra, bir süre önce Rusya ile enerji projelerini dondurma kararı alan Bulgaristan’a mesaj verdiğini belirten Pamir, şöyle devam etti: “Burgaz - Dedeağaç ham petrol boru hattı ve nükleer santral gibi işler yapacaklardı. Ancak, yeni kurulan hükümet enerji projelerini dondurunca, onlara mesaj verme gereği hissettiler. ‘Samsun -  Ceyhan’a giderim, aklını başına devşir’ şeklinde. Dolayısıyla burada iş bitti diye bir şey yok.”

 

Gümrükten enerjiye 20 mutabakat
Rusya ve Türkiye arasında çeşitli alanlarda işbirliğine ilişkin 20 belgeye imza kondu. İşte imzalanan işbirliği anlaşmaları ve mutabakata varılan konular:
-  Putin ve iki ülke arasında ‘gaz  ve petrol alanında işbirliği’ protokolleri imzalandı.
-  Nabucco’nun alternatifi olarak görülen Güney Akım
Doğalgaz Boru Hattı Projesi’nin önü açıldı. ‘Türkiye’nin Ekonomik Münhasır Sahasında Güney Akım Projesiyle İlgili Araştırmaların Yapılmasına İzin Veren Anlaşma’ imzalandı. 
-  İki ülke arasında ‘Nükleer Enerjinin barışçıl amaçlarla kullanılmasına ilişkin işbirliği anlaşması’, ‘Nükleer Kazaların Erken Bildirimi ve Nükleer Tesisler Hakkında Bilgi Değişimi Anlaşması’, Nükleer Güç Mühendisliği alanında İşbirliği Protokolleri.
-  Türkiye Gümrük Müsteşarlığı ile
Rusya Federasyonu Federal Gümrük Servisi Arasında Gümrük İşlemlerine İlişkin Mutabakat Zaptı imzalandı. Buna göre iki yeni “yeşil koridor” oluşturulacak. 
-  Türkiye
Sermaye Piyasası Kurulu ile Rusya Federal Finansal Piyasalar Otoritesi Arasında Bilgi Alışverişi Hakkında Mutabakat. 
-  Çalık Holding’in üstlendiği Samsun-Ceyhan Petrol Boru Hattı Projesi’ne Rusya’nın kaynak desteği vermesi kararlaştırıldı.
-  Türkiye’nin Rusya’dan
Bakü Hattı üzerinden aldığı gaz anlaşmasının süresi uzatılacak.
-  
Türkiye Cumhuriyeti ile Rusya Federasyonu 9. Dönem KEK Toplantısı Protokolü imzalandı.
-  Türk Standartları Enstitüsü ile Rusya Federasyonu Federal Teknik Regülasyon ve Metroloji Servisi arasında işbirliği.
-  
TÜBİTAK ile Rusya Federal Uzay Ajansı arasında işbirliğine ilişkin mutabakat zaptı.
-  
Eğitim, bilim, kültür, gençlik ve spor alanlarında İşbirliği.
-  Türkiye
Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ile Rusya Federasyonu Federal Bitki Karantina ve Veterinerlik Servisi Arasında Su Ürünlerinin Gıda Güvenliği Konusunda İşbirliğine İlişkin Memorandum. 
-  
TÜPRAŞ, TETAŞ, TPAO, AKSA ENERJİ A.Ş, Postolgun Dış Ticaret, Çalık Holding gibi şirketler Rus ortaklarıyla 8 belge imzaladı

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr