Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Karayolu / SLOVENYA, 5 BİN EURO TAKOGRAF CEZALARI KESİYOR

SLOVENYA, 5 BİN EURO TAKOGRAF CEZALARI KESİYOR

SLOVENYA, 5 BİN EURO TAKOGRAF CEZALARI KESİYOR11.12.2023Slovenya, yüksek takograf cezaları kesiyor

Setimiz yazarı bilal Yeşil, Slovenya polisinin resmi web sitesinden alarak derlediği habere göre, Slovenya otoyol ağındaki trafik kontrol kampanyası sırasında, yük taşıtlarının karıştığı çok sayıda ihlal tespit edildi.

"Takografların düzensiz çalıştığı tespit edilir ve onaylanırsa, gerçek kişiler için maksimum 5.000 EUR'ya ve araç sahibi şirketler için 24.000 EUR'ya kadar ağır para cezaları veriliyor." denilen yazıda yapılan manipülasyonlara da dikkat çekildi.

Görevliler, üç grup yabancı şirket yük aracını durdurdu. Kayıt cihazlarının (takografların) kontrollerini gerçekleştirirken düzensizlikler tespit ettiler, bu da cihazların yanlış çalıştığı ve yanlış bilgi kaydettiği şüphesini doğruladı.

Bilal Yeşil nakliye firmalarına kesilen yüksek cezalara dikkat çekerek firmaları dikkatli olmaya çağırdı: "Slovenya takograf denetimlerini etkili ve doğru yapan ülkelerden birisidir. Cezaların ne kadar yüksek olduğu görülüyor. Firmaların dikkat etmesi gerekmektedir. Özellikle manipülasyonların karşılığı çok ağır olmaktadır. Türkiye’de bu tür manipülasyonları yapan takograf servisleri vardır. Bu manipülasyonlar için firmalar 2.000 EUR’a kadar ödeme yapabilmektedir. Ancak, Türk polisi de, ellerindeki kısıtlı teknik imkanlara rağmen, bu tür manipülasyonları yakalamakta başarılı olmaya başlamıştır. Takograf manipülasyonları tespit edildiğinde, mülki makamlara ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı birimlerine bildirilmekte, servislere 30.000 TL’ye kadar para cezası verilmekte ve 15 güne kadar servis yetkisi askıya alınmaktadır. Bu cezalar yetersizdir. Takograf cezaları AETR sözleşmesi ile uyumlu hale getirilmelidir."

Kaynak: transmedya.com
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr