Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Karayolu / AVRUPA, ‘ŞOFÖR SORUNUNU’ YABANCI ŞOFÖR İLE ÇÖZMEYE HAZIRLANIYOR

AVRUPA, ‘ŞOFÖR SORUNUNU’ YABANCI ŞOFÖR İLE ÇÖZMEYE HAZIRLANIYOR

AVRUPA, ‘ŞOFÖR SORUNUNU’ YABANCI ŞOFÖR İLE ÇÖZMEYE HAZIRLANIYOR29.08.2023Emekli olacak sürücülerle gelecek 5-10 yıl içinde 1,2 milyondan fazla kamyon şoförünün boş kalacağı endişesi yaşayan AB, yüzde 10 olan yabancı sürücü payını arttırmaya hazırlanıyor.

AB bir yandan özellikle genç nüfusun ve kadınların taşımacılık sektörüne yönelişini teşvik edici uygulamalar üzerinde yoğunlaşırken, diğer yandan da bir önemli adım olarak üçüncü ülkelerden sürücülerin çalışmasını kolaylaştıracak projeler geliştirme çabası içinde. Halihazırda AB'de toplam kamyon sürücüsü içinde sadece yüzde 10’luk pay üçüncü ülkelere ait. AB bu konuda kolaylaştırıcı bir adım olarak ağır vasıta sürücü belgesi prosedürleri Avrupa ile benzeri olan ülkelerden gelecek sürücülere kapıyı açmaya hazırlanıyor.

IRU Strateji ve Geliştirmeden Sorumlu Kıdemli Direktörü Vincent Erard: "Karayolu taşımacılığına olan talepteki düşüş, bizi Avrupa kamyon şoförü nüfusunun yapısal sorunlarından uzaklaştırmamalı. Yüzde 6'dan azı 25 yaşın altında, üçte birinden fazlası ise 55 yaş üstü olan sürücüler beş ila on yıl içinde emekli olacak. Yalnızca sürücülerin emekli olması nedeniyle beş ila on yıl içinde 1,2 milyondan fazla kamyon şoförü pozisyonu boş kalabilir" dedi.

Kaynak: transmedya.com