Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / KARAYOLLARI 5.BÖLGE MÜDÜRÜ AKYİĞİT AÇIKLADI

KARAYOLLARI 5.BÖLGE MÜDÜRÜ AKYİĞİT AÇIKLADI

KARAYOLLARI 5.BÖLGE MÜDÜRÜ AKYİĞİT AÇIKLADI30.07.2009Mersin-Antalya arasında yaklaşık 9 saat süren ulaşımı 5 saate kadar indirecek ''Akdeniz Sahil Yolu Projesi''nin Mersin sınırlarındaki bölümünün tamamlanmasıyla, bölgenin tarihi, turistik ve ticari öneminin artacağı bildirildi.
Mersin-Antalya arasında yaklaşık 9 saat süren ulaşımı 5 saate kadar indirecek ''Akdeniz Sahil Yolu Projesi''nin Mersin sınırlarındaki bölümünün tamamlanmasıyla, bölgenin tarihi, turistik ve ticari öneminin artacağı bildirildi.

Karayolları 5. Bölge Müdürlüğünün verdiği bilgiye göre, 490 kilometrelik Mersin-Antalya karayolundaki trafik akışının, yöredeki tarım ve sanayide yaşanan hızlı gelişme, Mersin'de liman ve serbest bölgenin bulunması gibi nedenlerle her geçen gün yoğunlaştığı ve bu yoğunlukta sahil şeridi boyunca yer alan tarihi ve turistik mekanların bulunmasının da etkili olduğunu belirtildi.

Güzergahta özellikle Silifke-Anamur arasındaki bölümde yer alan virajlar, yer yer iki aracın sığmayacak kadar dar, bazı kesimlerde de yüksek uçurumlar mevcut.

İlçelerin yanı sıra iki kent arasındaki ulaşımı rahatlatacak projenin 1985 yılında yatırım programına alındığı bildirildi.

Sorumluluk alanlarında kalan ''Mersin-Erdemli-Silifke-Taşucu-13. Bölge Hududu Yolu''nun proje uzunluğunun 227 kilometre olduğuna işaret eden Karayolları 5. Bölge Müdürü Mehmet Akyiğit, ''2002 yılı sonuna kadar 61 kilometresi tamamlanabilen projede, bugün toplam 123 kilometrelik bölünmüş yolu hizmete açmanın mutluluğunu yaşıyoruz. 41 kilometrelik kesimde de ihaleli olarak yapım çalışmalarına devam ediliyor. Kalan 63 kilometrelik bölümde ise ihale süreci sürüyor. Proje kapsamında ayrıca toplam uzunluğu 4 bin 244 metre uzunluğunda 7 tünel de yer alıyor'' dedi.

PROJE 2012'DE TAMAMLANACAK

Akyiğit, 2012 yılında tamamlanması hedeflenen yaklaşık 545 milyon TL maliyetli proje için, bugüne kadar 143 milyon TL harcandığını söyledi.

Geçen yıl 27 milyon TL harcanarak 31 kilometrelik bölünmüş yolun trafiğe açıldığını hatırlatan Akyiğit, bu yılki ödeneğin 9 milyon TL olduğunu, sağlanacak 50 milyon TL'lik ek ödenekle 26 kilometrelik kesimi daha bölünmüş yol olarak trafiğe açmayı hedeflediklerini belirtti.

Çalışmayla yolun genişletilmesinin yanı sıra mesafe olarak da kısalacağını ifade eden Akyiğit, şöyle devam etti:

''Projenin sorumluluk alanımızdaki uzunluğu 248 kilometre olan bölüm, 21 kilometre kısalarak 227 kilometreye düşecek. Bir çok virajın da ortadan kalkmasıyla iki kent arasında yaklaşık 9 saat süren ulaşımı 5 saate kadar indirecek projenin, Mersin sınırlarındaki bölümünün tamamlanmasıyla bölgenin tarihi, turistik ve ticari önemi artacak. Hizmet kalitesinin artmasına bağlı olarak ülke ekonomisine de önemli katkılar sunacak. Ayrıca, başta Anamur olmak üzere, Aydıncık ve Bozyazı ilçeleri ile kent merkezi arasındaki ulaşım da kolaylaşacak. Yörede yetiştirilen ürünler pazara daha kolay ulaşacak. Bu da yöre halkının gelişmesine ve kalkınmasına, dolayısıyla Doğu Akdeniz'e hayat verecek.''
 
Kaynak: Hürriyet
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr