Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / UTİKAD’DAN ICS2 SÜREÇLERİ SUNUMU 

UTİKAD’DAN ICS2 SÜREÇLERİ SUNUMU 

UTİKAD’DAN ICS2 SÜREÇLERİ SUNUMU 13.06.2023ICS2 süreçlerinin ana konusu olduğu IATA PLACI Çalışma Grubu Toplantısı 6-7 Haziran 2023’te İsviçre Cenevre IATA merkezinde yapıldı.

Avrupa Birliği Gümrüğü otoritesi (EU DGTAXUD), FIATA, CLECAT ve UTİKAD’ın katıldığı bu önemli çalışma grup toplantısında dünyanın önde gelen havayolları, acenteleri, otoriteler, yazılım şirketleri ICS2 ile ilgili mevcut durumlarını ve sorunlarını, ICS2’nin mevcut ticari ve operasyonel süreçlere olan etkilerini tüm yönleriyle tartışmaya açtılar. UTİKAD Yönetim Kurulu Üyesi Serkan Eren panelist olarak yer aldığı Hava Kargo Sektörünün bu süreçteki gelişim ve sorunlarını ilgili otoritelere aktardı.

HS kodların konşimentolara yazılması, mal tanımlarının detaylı yazılması, konsolide gönderilerin ICS2 sistemine aktarılması, ekspres gönderilerin beyan işlemleri, transit kargo süreçlerindeki zorluklar gibi sorun teşkil eden ana konular IATA ve tüm paydaşlar nezdinde paylaşılarak, ön görülen sorunlara sistem devreye girmeden çözüm ve alternatif üretilmesi UTİKAD tarafından talep edildi.

EU, gümrük otoritesi 4 ülkenin hazır olamamasına rağmen 1 Temmuz 2023 tarihi itibariyle sistemin canlandırılacağı, HS kodu bilgisi eksik olan ve mal tanımları detaylı ve HS kodu ile uyumlu olmayan gönderilerin uçaklara yüklenmesine izin vermeyeceğinin altını çizerek ihracatçıların ve taşıma işleri organizatörlerinin eksiksiz ve doğru datayı sağlama konusunda çaba sarf etmesi gerektiğini bir kez daha hatırlattı.

TOBB Koordinasyonunda Webinar Düzenlendi
Havayolu taşımacılık sektörünü yakından ilgilendiren ICS2 süreçlerine yönelik bilgilendirme çalışmaları UTİKAD’ın çeşitli mecralarda düzenlediği bilgi paylaşımları ile devam ediyor. Bu kapsamda yapılan iş birlikleri doğrultusunda Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Türkiye Ulaştırma ve Lojistik Meclisi koordinasyonunda düzenlenen İthalat Kontrol Sistemi (Elektronik Gümrük Sistem) hakkındaki bilgilendirme webinarı 12 Haziran 2023 tarihinde video konferans aracılığıyla gerçekleştirildi. Toplantının açılış konuşması; TOBB Türkiye Ulaştırma ve Lojistik Meclisi Başkanı Çetin Nuhoğlu tarafından yapılırken sunumlar; Meclis Üyesi, Uluslararası Taşımacılık ve Lojistik Hizmet Üretenleri Derneği (UTİKAD) Yönetim Kurulu Üyesi Serkan Eren ile MNG Havayolları Özel Kargolar ve Operasyonel Uyumluluk Müdürü Cihan Emre tarafından gerçekleştirildi.

Webinarda; ithalat kontrol sisteminin amacı, süreci, elektronik veri mesajları, veri için gerekli belgeler, ihracatçıların sorumluluğu ve havayolu taşmasına özgü lojistik firmaları ilgilendiren konu başlıklarına dair yapılan sunumun ardından soru-cevap bölümüne geçilerek katılımcıların soruları cevaplandı.