Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Dünyadan / 'DÜNYA SÜRDÜRÜLEBİLİR TAŞIMACILIK GÜNÜ' KUTLANACAK

'DÜNYA SÜRDÜRÜLEBİLİR TAŞIMACILIK GÜNÜ' KUTLANACAK

'DÜNYA SÜRDÜRÜLEBİLİR TAŞIMACILIK GÜNÜ' KUTLANACAK25.05.2023Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu, 26 Kasım tarihini, 'Dünya Sürdürülebilir Taşımacılık Günü' olarak kutlama kararını aldı.

Söz konusu kararın alınmasında Uluslararası Karayolu Taşımacılığı Birliği'nin (IRU) bu konudaki önerisi ve Türkmenistan Hükümetinin resmi başvuru gerçekleştirmesi aktif rol oynadı. IRU Genel Sekreteri Umberto de Pretto, Birleşmiş Milletlerin aldığı karara ilişkin yaptığı açıklamada şunları kaydetti: "IRU ve karayolu taşımacılığı sektörü, BM'nin IRU girişimi konusunda bu kadar hızlı hareket etmesinden çok memnun. Ayrıca taşımacılığın toplum, ekonomik kalkınma ve çevre korumadaki vazgeçilmez rolünü tanıyan bir BM Dünya Sürdürülebilir Taşımacılık Günü'nü memnuniyetle karşılıyor. Özel gün, bu gezegendeki her vatandaşın durup düşünmesi ve ulaşımın ve özellikle karayolu taşımacılığının günlük hayatımızın her alanında ne kadar önemli olduğunu fark etmesi için özel bir fırsat olacak."

Ayrıca BM Genel Kurulu, aldığı kararda, tüm BM üye devletlerini ve kuruluşlarını, uluslararası ve bölgesel kuruluşları ve sivil toplumu, halkın sürdürülebilir ulaştırma konularına ilişkin bilgisini artırmayı amaçlayan etkinlikler düzenleyerek ve eğitim vererek Dünya Sürdürülebilir Taşımacılık Günü'nü kutlamaya davet etti.

Kaynak: transmedya.com
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr