Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Demiryolu / ESKİŞEHİR HASANBEY LOJİSTİK MERKEZİ’NE DEMİRYOLU HATTI YAPIMI İÇİN PROTOKOL İMZALANDI 

ESKİŞEHİR HASANBEY LOJİSTİK MERKEZİ’NE DEMİRYOLU HATTI YAPIMI İÇİN PROTOKOL İMZALANDI 

ESKİŞEHİR HASANBEY LOJİSTİK MERKEZİ’NE DEMİRYOLU HATTI YAPIMI İÇİN PROTOKOL İMZALANDI 11.05.2023Eskişehir Hasanbey Lojistik Merkezi’ne demiryolu hattı yapılmasına ilişkin olarak EOSB Müdürlüğü ve TCDD 2. Bölge Müdürlüğü arasında protokol imzalandı.

Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi’nde üretim ve ihracat yapan firmaların sevkiyatı ve elleçlemelerinde zayiatın azaltılması, ihracat maliyetlerinin düşürülmesi, "Avrupa Yeşil Yol Projesi" kapsamında ihracatların geliştirilmesi, ulaştırmada etkinlik ve verimliliğin artırılması amacıyla Eskişehir OSB’den Hasanbey Lojistik Merkezi’ne demir yolu hattı yapılmasına ilişkin Eskişehir OSB Müdürlüğü ve TCDD 2. Bölge Müdürlüğü arasında protokol imzalandı.

TÜRASAŞ Eskişehir Bölge Müdürlüğü’nde düzenlenen törende Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, TCDD Taşımacılık Genel Müdürü Ufuk Yalçın, TCDD 2. Bölge Müdürü Mahmut Civan, Eskişehir OSB Yönetim Kurulu Başkanı Nadir Küpeli yer aldı.

Demiryolu bağlantı sorunu ortadan kalkacak
Protokol imza töreninde konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, yapılan iş birliği ile Eskişehir OSB ile Hasanbey Lojistik Merkezi arasındaki demir yolu bağlantı sorununun ortadan kalkacağını ifade ederek, "Hasanbey Lojistik Merkezi ile Eskişehir OSB arasında demir yolu bağlantı hat eksikliği söz konusu. Bugün yapılan protokolle karşılıklı iş birliği yapılacak. Eskişehir Organize Sanayi Bölge Müdürlüğümüz bu hattın yapılmasına katkı sağlayacak. TCDD Bölge Müdürlüğümüz ise eksiklikleri tamamlamış olacak. Çok kısa süre içerisinde sanayicimiz mamul ürünlerini ya da temin ettiği hammaddeyi fabrikasından yükleyerek ya da boşaltmak suretiyle limanlarımıza eriştirmiş olacak. Bu şekilde ihracat pazarlarına çok daha hızlı şekilde ürünler intikal etmiş olacak. Bu anlaşma sanayicimize, şehrimize ve memleketimize hayırlı olmasını temenni ediyorum" dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in konuşmasının ardından TCDD 2. Bölge Müdürü Mahmut Civan, Eskişehir OSB Yönetim Kurulu Nadir Küpeli tarafından protokol imzalandı.

İhracatımız çok daha hızlı artış gösterecektir
İmza sonrası bir açıklama yapan EOSB Başkanı Nadir Küpeli ise, "Bu protokol ile yıllardır sanayicimizin büyük bir özlem içinde beklediği demir yolu hattını ilerleyen aylarda artık hayata geçirmiş olacağız. Bu konuda bize büyük destek sağlayan Sayın Bakanımıza, Sayın Valimize ve TCDD yetkililerine çok teşekkür ediyorum. Bu hattın açılmasıyla Eskişehir sanayi, ihracat yönünden çok büyük bir avantaj elde edecek, ihracatımız çok daha hızlı artış gösterecektir" diye konuştu.

TCDD Taşımacılık Genel Müdürü Ufuk Yalçın protokol ile ilgili olarak Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi örneğinde olduğu gibi üretim merkezlerinin demir yolu bağlantısıyla sanayicimizin ulaşım maliyetlerinin düştüğünü, rekabet gücünün arttığına vurgu yaparken milli ve yerli demiryolu sanayisinin gelişmesiyle de araç filosunun gençleştiğini ve daha kaliteli ve verimli hizmet sunulduğunu belirtti. Yalçın, "TCDD Taşımacılık, TÜRASAŞ tarafından sürdürülen milli ve yerli demiryolu araç üretimlerini desteklemektedir. Araç filosunun güçlendirilmesi için çeken ve çekilen araç teminlerine devam edilmektedir" dedi.

Kaynak: tcddtasimacilik.gov.tr
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr