Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Ekonomi / İş Dünyası / VAN GÖLÜ NE TERSANE GELİYOR

VAN GÖLÜ NE TERSANE GELİYOR

VAN GÖLÜ  NE TERSANE GELİYOR30.07.2009Van Gölü'nde sürat tekneleri üretilecek. Yük ve yolcu gemilerinin de yapılacağı tersanenin nihai hedefi Hazar Denizi'ne kıyısı olan ülkelere ihracat yapmak.

Van'ın efsanevi canavarına denizde hız rekorları kıran offshore canavarı komşular geliyor. Van Gölü'nde inşa edilecek bir tersane ile offshore yarışlarında kullanılan sürat tekneleri üretilecek. Su üstünde 150 kilometreye kadar çıkabilen bu canavarların Van Gölü'nde üretilmesi kararının ardında, off-shore yarışlarının iki yıldır gölde yapılması var. Gölde kurulacak tersanede sürat teknelerinin yanı sıra yük ve yolcu taşıyan tekneler de üretilecek. Starboat Van adı ile kurulacak olan tersanede 6 metreden 20 metreye kadar tekneler üretilecek. Bir sonraki hedef 20 metre üzerinde üretime geçiş.

İLK YIL HEDEFİ 50 TEKNE

Starboat'tan Elif Kaynak'ın verdiği bilgiye göre geniş bir ürün yelpazesi hedefleyen tersanenin ilk yıl hedefi 50 tekne. Birçok tarzda tekne üretileceğini söyleyen Kaynak, "Aslında birçok tipte tekne üretimimiz var. Özel gezi, su sporları için yapılacak tekneler, yük ve insan taşıyacak olan tekneler gibi geniş bir yelpaze hedefliyoruz. Şu anda önceliğimiz şahsi talepler. Çünkü bize gelen istekler bu yönde" dedi. Projenin başlangıcı için Ağustos ayı belirlenmiş durumda. 1 milyon liranın üzerinde bir yatırım maliyetine sahip olacak tersanenin Gevaş'da yapılması düşünülüyor. Van Ticaret ve Sanayi Odası'nın ve Valiliği'nin de desteklediği projenin oluşması için yerel ortak da aranmaya başlanmış durumda.

Hazar'a kıyısı olan ülkeler hedef pazar

Elif Kaynak, ileride tersanede yapılacak olan üretimin büyük bir bölümünün de Hazar Denizi'ne kıyısı olan ülkelere ihraç edileceğini söyledi. Üç sene içinde ihracata başlamayı planladıklarını belirten Kaynak, İran gibi gelişmekte olan ülkeleri hedeflediklerini de söyledi. Güneydoğu ve Doğu Anadolu'da pazarlama faaliyetleri yapan bir firma ile çalışacaklarını da belirten Kaynak, "İlk olarak bu bölgede satış yapacağız. Daha sonra da Hazar Denizi'ne ihraç edeceğiz" dedi. Altyapıyı oluşturduklarını söyleyen Kaynak, üç yıl içinde ihracat yapmaya başlayacaklarını da söyledi.

Kaynak: Sabah Gazetesi