Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / ÖLDÜREN BARİYERLERE AB STANDARDI

ÖLDÜREN BARİYERLERE AB STANDARDI

ÖLDÜREN BARİYERLERE AB STANDARDI30.07.2009Emniyet Genel Müdürlüğü, TSE ve üniversitelerin desteğiyle hazırlanacak rapor doğrultusunda dünya standartlarında oto korkuluk üretilecek.

Trafik güvenliği için takılan bariyerler son yıllarda birçok ölümlü kazaya yol açtı. Çelik halatlara saplanan sürücüler feci şekilde can verdi. Karayolları Genel Müdürlüğü, oto korkuluklara (bariyer) Avrupa Birliği standardı getirmek için kolları sıvadı. Dünya standartlarında üretilecek yeni bariyerler sayesinde yol ayrımları ve kenarlarındaki güvenlik kaygısı ortadan kalkacak.

Karayolları, bu hayatî proje için Devlet Demiryolları, Emniyet Genel Müdürlüğü, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Türk Standartları Enstitüsü, sektörün dünyadaki temsilcileri, üretici firmalar ve başta Bahçeşehir Üniversitesi olmak üzere birçok üniversite ile ortaklaşa çalışacak. Uzmanlar, bariyerlerin trafik güvenliğindeki önemi ve seçim kriterlerinin nasıl olması gerektiğini araştıracak. Bariyer kullanım şartları, test koşulları, sürücülerin konuyla ilgili bilgilendirilmesi, korkuluklardan kaynaklanan kazaların araştırılması, bariyerlerin tasarım uygulamaları, bakım-onarımı, ihale ve denetim koşulları incelenerek raporlaştırılacak. Çözüm önerilerini de içeren kapsamlı rapor, Ulaştırma Bakanlığı'nın ekim ayında yapacağı Ulaştırma Şûrası'na sunulacak. Böylece otoyol bariyerlerinin dünya standardında üretilebilmesi ve kullanılması için önemli bir adım atılmış olacak.

GÜVENLİĞİ SAĞLAYACAK FİRMAYA İŞ VERİLMELİ

Projede yer alan Bahçeşehir Üniversitesi Ulaştırma Uygulama Araştırma Merkezi Direktörü Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı, hatalı bariyer kullanımından kaynaklanan ölümleri ortadan kaldırmayı amaçladıklarını belirterek, "Bariyer üretiminde malzemenin türü, üretim için ihale edilen firma, işçinin yeterliliği ve işin denetlenmesi çok önemli." dedi. Türkiye'deki oto korkuluklarda; malzeme kullanımı, standartlar ve testler yönünden eksikler olduğuna dikkat çeken Ilıcalı, "AB standartlarında bariyer üretilmeli ve denetlenmeli. Mesela oto korkuluklarda sertifikalı eleman çalıştırma zorunluluğu yok. Ancak böyle hayati bir öneme sahip malzemenin üretiminde mutlaka bu işin eğitiminin alınması lazım. Piyasada anlayan da anlamayan da bu işi yapıyor. Daha ucuz fiyatı veren değil bu güvenliği sağlayacak firmalara iş verilmesi lazım." uyarısında bulundu. Prof. Dr. Ilıcalı, ülkede oto korkulukların testlerinin yapılabilmesi için gerekli laboratuvarın olmadığına da değinerek, şunları kaydetti: "Testler ülke dışında yapılıyor. Bir amacımız da böyle bir laboratuvarın ülkemizde kurulması için adım atmak. Çalışmamız, Türkiye'deki bütün yolları kapsayacak. Çünkü yolun şekline göre bariyer kullanılması hayatî önem taşıyor." Türkiye'de standartların uygulanmasında sorunlar bulunduğunu ifade eden Ilıcalı, sözlerini şöyle sürdürdü: "Şûraya sunacağımız rapordan sonra beklentimiz, Karayolları'nın kullandığı oto korkuluklarla ilgili şartnamelerin veya bunların seçim kriterleriyle ilgili kuralların yeniden gözden geçirilip tekrar yazılmasının sağlanması."

Kaynak: Zaman Gazetesi
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr