Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / SHGM, UÇAK DENETİMLERİNİ ARTTIRDI

SHGM, UÇAK DENETİMLERİNİ ARTTIRDI

SHGM, UÇAK DENETİMLERİNİ ARTTIRDI28.07.2009

Uluslararası uçuşlara açık havalimanlarında artan uçak trafiğine paralel olarak yerli ve yabancı uçaklara yönelik hava aracı emniyet denetimleri arttırıldı

 

ANKARA - Ulaştırma Bakanlığına bağlı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM), hava trafiğindeki yoğunluğa paralel olarak uçak denetimlerini artırdı.

SHGM'den yapılan yazılı açıklamaya göre, turizm sezonunun da etkisiyle Atatürk ve Antalya havalimanları başta olmak üzere uluslararası uçuşlara açık havalimanlarında artan uçak trafiğine paralel olarak yerli ve yabancı uçaklara yönelik hava aracı emniyet denetimleri arttırıldı.

Yıl başında ''2009'da 2009 denetim' sloganıyla çalışmalarına başlayan ve 20 Temmuz itibariyle yurt dışından gelen yabancı uçaklara 530 SAFA denetimi gerçekleştiren SHGM denetçilerinin, Türk tescili uçaklara ise 288 SANA denetimi gerçekleştirdiği kaydedildi.

Bakım ve uçuşa elverişlilik denetimlerinden farklı olarak yapılan söz konusu denetimlerde, hava araçlarının uçuş emniyeti ve havacılık güvenliği konusunda uluslararası gereklilikleri yerine getirip getirmediğine bakıldığı ifade edilen açıklamada, uçağın fiziksel durumu, kokpit ve kabinde uyulması gereken gerekliliklerin kontrol edildiği denetimlerde, uçakla seyahat esnasında yolcuların uçuş güvenliğini sağlayacak kuralların en üst düzeyde uygulanmasının amaçlandığı bildirildi.

Açıklamada, Türkiye'de 2006 yılında yerli ve yabancı uçaklara gerçekleştirilen emniyet denetimlerinde 9. sıraya yükselerek büyük bir başarıya imza attığı, daha önceki yıllarda 42 üyeli ECAC üyesi ülkeler içinde en son sıralarda yer alan Türkiye'nin, geçen yıl ilk beşe girdiği ve bu yıl bu konumunu korumayı hedeflediği belirtildi.

Türkiye'nin, bu denetim sayılarıyla ECAC ülkeleri içinde denetimlerini en çok arttıran ülke konumuna geldiği ve sürekli denetimden geçen Türk uçaklarının yurt dışındaki güvenilirliğinin de arttığına işaret edilen açıklamada, Türk tescilli uçaklara yurt dışında yapılan denetimlerde de önemli düşüşler gözlenmeye başladığı kaydedildi.

Yurtdışına operasyon düzenleyen Türk uçaklarına 2005 yılında yabancı ülkeler tarafından toplam 506 denetim gerçekleştirilirken, bu rakamın 2006'da 392, 2007'de 336, 2008'de ise 264'e kadar gerilediği, 20 ülke tarafından yapılan bu denetimlerde yerli havayolu işletmelerinin uçaklarına hiçbir yasaklama getirilmediği ve uçuşlarının durdurulmadığı belirtildi.

Hava aracı emniyet denetimlerinde, Almanya ve Hollanda ile yapılan denetici değişim programı kapsamında ortak denetlemelerin 2008 yılında yapıldığı, 2009'da da devam edilmesinin planlandığı kaydedildi.

Kaynak: Dünya Gazetesi

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr