Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Havayolu / ZONGULDAK TA İLK UÇAK SEVİNCİ

ZONGULDAK TA İLK UÇAK SEVİNCİ

ZONGULDAK  TA İLK UÇAK SEVİNCİ28.07.2009Zonguldak Havaalanı çevresinde bulunan 235 metrelik dağın bir bölümünün tıraşlanmasının ardından ilk yolcu uçağı havaalanına iniş yaptı.

Zonguldak'ın Çaycuma ilçesine bağlı Saltukova beldesindeki Zonguldak Havaalanı çevresinde bulunan 235 metrelik dağın bir bölümünün tıraşlanmasının ardından ilk yolcu uçağı havaalanına iniş yaptı.

Almanya'nın Düsseldorf kentinden sabah saatlerinde havalanan Öger Türk'ün organizasyonuyla Germania Havayollarına ait 148 kişilik yolcu uçağı, 137 yolcusuyla Zonguldak Havaalanında büyük coşkuyla karşılanarak iniş gerçekleştirdi.

Uçaktan inen yolcuları protokol üyelerinin yanı sıra sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri pistin yanında karşıladı.

AK Parti Zonguldak Milletvekili Polat Türkmen, gazetecilere yaptığı açıklamada, adeta iğneyle kuyu kazılarak dağın tıraşlandığını ve havaalanına yolcu uçaklarının inebilmesi için uygun koşullara kavuşturulduğunu söyledi.

Havaalanında tarifeli uçak seferlerine başlanmasında Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünün de önemli katkısı olduğuna dikkati çeken Türkmen, ''Yurt dışı uçak seferlerinin başladığı havaalanında, yurt içine de uçakların kaldırılmasına yönelik çalışmalar sürüyor. Uzun uğraşlar sonrası ilk yolcu uçağımız indi. Hepimiz çok mutluyuz'' dedi.

Çaycuma Belediye Başkanı Mithat Gülşen, havaalanının bölgenin ekonomik, sosyal ve kültürel gelişimine önemli katkıda bulunacağını, daha önce İstanbul'a gelen gurbetçilerin şimdi memleketlerine direkt uçuş imkanına kavuştuğunu belirtti.

Germenia Uçuş Şirketi Müdürü Gauch Edda, pistte doğum gününü kutlayarak kendisine hazırlanan pastayı kesmesinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, gördükleri ilgiden çok etkilendiğini, kendilerini bu kadar çok kişinin karşılamasını beklemediklerini söyledi.

Öger Türk ile birlikte Zonguldak'a ilk yolcu uçağını indirdiklerini belirten Edda, ''Çevresindeki dağın tıraşlanmasının ardından havaalanına uçak indirmek mümkün oldu. Türk sivil havacılığı bu açıdan bizlere çok destek verdi. Zonguldak'a artık uzun yıllar uçak seferleri yapmayı planlıyoruz'' diye konuştu.

Almanya Zonguldak Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Erol Yukarıbaş da bir hayali gerçekleştirdiklerini, çok güzel uçuş olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

''Gurbetçilerin bu işi sahiplenmelerini diliyorum. Almanya'da 250-300 bini aşkın Zonguldaklı yaşıyor. Bunların bölgeye düzenlenecek uçak seferlerine ilgi göstereceğine eminim. Şu anda haftada bir uçak seferi gerçekleştirilecek. Düsseldorf'dan 2 saat 45 dakika gibi sürede çok rahat geçen yolculuğun ardından Çaycuma'ya geldik. Derneğimiz de havaalanının uçak seferlerine açılması konusunda çok büyük destek verdi. Bu heyecanı paylaşmaktan çok mutluyum.''

Protokol üyelerince uçaktan inen yolculara çiçek takdim edilmesinin ardından uçuş personeline dünyaca ünlü Devrek bastonu ve madenci heykeli verilerek hatıra fotoğrafı çektirildi.

Bu arada, havaalanının ilk yolcuları arasında bulunan, İnterpol tarafından bir suçtan arandığı bildirilen 40 yaşlarındaki A.E. gözaltına alındı.

Kaynak: Lojiport
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr