Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / KONTEYNER LİMANINDA 104. BÜYÜK LİMAN: MERSİN LİMANI

KONTEYNER LİMANINDA 104. BÜYÜK LİMAN: MERSİN LİMANI

KONTEYNER LİMANINDA 104. BÜYÜK LİMAN: MERSİN LİMANI21.07.2009Doğu Akdeniz'in en önemli limanları arasında yer alan Mersin Limanı, 'Dünyanın En Büyük Konteyner Limanları Listesi'nde 8 basamak birden yükselerek 104. sıraya çıktı.

İngiliz Container Management adlı dergi tarafından her yıl limanların yıllık konteyner elleçleme oranları baz alınarak hazırlanan listeye ilk kez geçtiğimiz yıl 112. sıradan giren Mersin Limanı'nın, yaşanan global krize rağmen ortaya koyduğu gelişim projeleriyle birlikte listede 104. sıraya yükseldiği bildirildi. Konuyla ilgili olarak Mersin Uluslararası Liman İşletmeciliği (MİP) A.Ş.'den yapılan açıklamada söz konusu gelişmeyle birlikte Mersin Limanı'nın, uluslararası standartlarda bir liman olduğunun bir kez daha tescil edildiğinin altı çizildi.
Açıklamada; "Devraldığı günden itibaren yenileme ve geliştirme çalışmalarıyla takdir toplayan MIP, limandaki ekipman sayısını arttırırken, mevcut ekipmanlarının yenilenmesi için de büyük yatırımlar yaptı. Terminal operasyon sistemi ile liman içerisinde yaşanan trafik sorununu ortadan kaldıran MIP, çok şeritli kapılar projesinin büyük bir kısmını da tamamlayarak,
özellikle Adana-Mersin Karayolu'nda yaşanan trafik sıkışıklığını da hafifletmiş oldu. Yeni Demiryolu Terminali'ni hizmete sunarak; liman içi güvenliğinde ve trafik düzeninde başarı kaydeden MIP, ekonomik kriz nedeniyle özellikle ihracatçıların yaşadığı sıkıntılara da destek olmaya çalışıyor" ifadesine yer verildi. Ardiye muafiyetinin; ihracatçıların rekabet şanslarının artmasına olanak sağladığı belirtilirken, uygulamanın aynı zamanda esnek çalışma koşullarının sağlayacağı avantaj ve depolama giderlerindeki düşüş nedeniyle de önemli bir gelişme olarak nitelendirildi. MİP'den yapılan açıklamada ayrıca ülkeler arası ticaretin geliştirilmesi amacıyla geride bıraktığımız Nisan ayında İran Büyükelçiliği ile temaslarda bulunularak, İran transit yüklerinin Mersin üzerinden geçmesine yönelik olarak başlatılan çalışmaların sürdürüldüğü ifade edildi. İhracat ve ithalatçıların kriz dönemini asgari düzeyde atlatabilmesi amacıyla yoğun bir çalışma içinde olunduğu vurgulanan açıklamada; Mersin-Trieste arasında açılan Avrupa Ro-Ro Hattı'nın 2009 yılı Nisan ayında başlatıldığı hatırlatılarak, 'Ro-Ro Hatları Projesi'nin ikinci ayağı olarak gösterilen; 'Mersin-Mısır Ro-Ro Hattı'nın hayata geçirilmesi noktasında da önemli aşama kaydedildiği açıklandı. Açıklamada şu görüşlere yer verildi: "MIP, yürüttüğü bu yeni projeleri ve liman tarifelerinde yapılan yeni düzenlemeleri ile müşterilerine azami oranda destek olmaya, aynı zamanda Mersin ve Türkiye ticaretini canlandırmaya kararlı görünüyor."

Mersin Limanı’nda yük trafiği arttı

Mersin Deniz Ticaret Odası'ndan (MDTO) elde edilen verilere göre, Mersin Limanı'nda Nisan ayında 560 bin 511 ton yükleme, 949 bin 500 ton da boşaltma olmak üzere 1 milyon 510 bin 10 tonluk işlem gerçekleştiği ve bu rakamın bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 2'lik artış gösterdiği kaydedildi. Ancak aynı dönemde, limanda konteyner adedi bazında (TEU) özellikle önceki yıla göre yüzde 10'luk düşüş yaşandığına dikkat çekildi. Bu düşüşün limana operasyon için uğrayan gemi sayısında da yaşandığı vurgulandı. Buna göre limana yılın ilk 4 ayında bin 477 adet gemi yanaşırken, bunun 2008 yılının Ocak-Nisan dönemine göre yine yüzde 10'luk bir düşüşü ifade ettiği kaydedildi.

Kaynak: PERŞEMBE ROTASI

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr