Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Dünyadan / ABD'Lİ TÜRKLER TIR'LARINI SATIYOR

ABD'Lİ TÜRKLER TIR'LARINI SATIYOR

ABD'Lİ TÜRKLER TIR'LARINI SATIYOR02.12.2022Amerika Birleşik Devletleri'nde geçtiğimiz yıl aşırı talep olan TIR taşımacılığı ve TIR şoförlerine ilgi bu yıl azaldı. Sektörde birçok kişi işten çıkarılırken, TIR sahipleri de iş yokluğundan araçlarını parka çekti.

Geçtiğimiz yıl yıllık 200 bin dolar kazanan TIR şoförlerinin kazancı bu yıl enflasyona rağmen yüzde 40 düşerken, iş hacmi de azaldı. Birçok sektörde taşımacılık maliyetini düşürmek için farklı yöntemlere yönelirken, Eyaletler arası taşımacılıkta treni kullananlar arttı.

Başta petrole yapılan zam olmak üzere otomotiv sektöründeki yedek parça fiyatlarındaki artış TIR taşımacılığındaki maliyeti yükseltiyor. Yakıt maliyeti TIR sahiplerini zorlarken lastik ve diğer yedek parça maliyeti de etkiliyor. Hal böyle olunca giderler geliri karşılamadığını dile getiren TIR şoförleri, "Lastik fiyatı arttı, yakıt fiyatları arttı, bakım fiyatları arttı ama biz halen geçen yılın fiyatlarıyla yollarda gidip geliyoruz. Artık eve ekmek götüremez hale geldik. Birçok arkadaş TIR’larını parka çekti. Bazıları ise satışa çıkarttı. " dedi.

Kaynak: lojiport.com