Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / TÜRK SİVİL HAVACILIĞI AVRUPA BİRLİĞİ NDE

TÜRK SİVİL HAVACILIĞI AVRUPA BİRLİĞİ NDE

TÜRK SİVİL HAVACILIĞI AVRUPA BİRLİĞİ  NDE14.07.2009

Türkiye, Avrupa Birliği’nin sivil havacılık kurallarını uygulama zorunluluğu olmadan Avrupa Havacılık Emniyeti Ajansı EASA’nın kural koyma faaliyetleri kapsamında oluşturacağı tüm çalışmalara eşit katılım hakkı elde etti.


Türkiye, Avrupa Birliği’nin sivil havacılık kurallarını uygulama zorunluluğu olmadan Avrupa Havacılık Emniyeti Ajansı EASA’nın kural koyma faaliyetleri kapsamında oluşturacağı tüm çalışmalara eşit katılım hakkı elde etti.

Avrupa Sivil Havacılık Konferansı’nın (ECAC) 7-8 Temmuz 2009 tarihlerinde Fransa’nın Strasbourg kentinde gerçekleştirilen Genel Kurul Toplantısı’nda, AB üyesi olmayan ECAC üyesi ülkelerin JAA’nın kapatılarak yetkilerinin EASA’ya devredilmesinin ardından herhangi bir olumsuzluk yaşanmaması için bir anlaşma imzalandı.

EASA ile ilişkilerin hukuki bir zemine oturtulması amacıyla Türkiye’nin yoğun girişimleri sonunda imzalanan anlaşma ile, ülkemiz Avrupa’da sivil havacılık alanında gerçekleştirilmesi planlanan tüm değişikliklerden önceden haberdar edilme, EASA’nın kural koyma faaliyetleri kapsamında oluşturacağı tüm çalışma gruplarına eşit haklarla katılım sağlama ve EASA’nın Yönetim Kurulundan sonra en önemli organı olan AGNA’da (Ulusal Otoriteler Danışma Kurulu) temsil edilme hakkını kazandı.

Askeri konuların tamamen kapsam dışında bırakıldığı söz konusu anlaşma uyarınca, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü AB sivil havacılık mevzuatını otomatikman ve aynen kabul etme yükümlülüğü olmadan, yani kural koyma konusundaki yetkisini AB’ye devretmeden ve imzalamış olduğu diğer işbirliği anlaşmalarındaki haklara ve yükümlülüklere herhangi bir kısıtlama gelmeksizin EASA ile ilişkilerini sürdürebilecek. Bu anlaşma kapsamında ayrıca SHGM denetçileri, EASA’nın Avrupa’da gerçekleştireceği denetimlere katılma hakkını elde etti. Bu anlaşma ile Ar-Ge ve uçuş emniyeti alanındaki AB programları çerçevesinde EASA ile SHGM arasında işbirliği yapılmasına imkan tanındı.

İşbirliği anlaşmasında sertifikaların tanınması konusunda EASA Akreditasyon sürecinin bir benzeri öngörüldü. Bir başka deyişle bakım, eğitim, operasyon (Hava Taşıma İşletme Ruhsatları) alanında düzenlenen sertifikalar hususundaki ilgili standardizasyon denetimlerinde başarılı olunması halinde SHGM’nin yaptığı denetim bulguları esas alınarak EASA tarafından yayınlanacak ve tüm EASA üyesi ve EASA ile anlaşması bulunan devletler tarafından tanınacak. Söz konusu anlaşmanın imzalandığı toplantıda, Sivil Havacılık Genel Müdürü Dr. Ali ARIDURU, ECAC Koordinasyon Komitesi üyeliğine yeniden seçilerek Türk sivil havacılığı adına önemli kazanımlar getirecek bir başarıya daha imza attı.

2006 yılında EASA ile bir Working Arrangement imzalayarak yabancı uçakların emniyet değerlendirme denetimleri (SAFA) konusunda işbirliği yapan SHGM, 2008 yılında da EASA’dan Uçak Bakım konusunda akreditasyon alarak işbirliğini güçlendirmişti.

SHGM’nin KEİ, TRECECA, Akdeniz Ülkeleri, TMAG ve AFCAC organizasyonlarıyla bölgesel işbirliği alanında yaptığı toplantılar, denetleme rakamlarındaki olağanüstü gelişmeler ve Türk sivil havacılığında son yıllardaki elde edilen başarılar, söz konusu kazanımlarda büyük rol oynadı.

Kaynak: www.UlasimOnline.Com

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr