Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / KAÇAKÇILIĞA KARŞI ÖZEL MOBİL TİMLER İŞ BAŞINDA

KAÇAKÇILIĞA KARŞI ÖZEL MOBİL TİMLER İŞ BAŞINDA

KAÇAKÇILIĞA KARŞI ÖZEL MOBİL TİMLER İŞ BAŞINDA14.07.2009

Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğü tarafından kaçakçılıkla mücadelede kullanılmak üzere alınan, tam donanımlı takip ve kontrol araçları hizmete girdi.

Navigasyon, GPS, yoğunluk ölçüm cihazı, arazi bilgisayarı, narkotik ve patlayıcı iz dedektörleri ve videoskop gibi cihazlarla donatılan bu minibüslerde özel eğitim almış gümrük muhafaza timleri görev yapacak. Gümrükler Muhafaza Genel Müdürü Neşet Akkoç, Mobil Müdahale Ekipleri için alınan 14 minibüs ve ekipmanın 1 milyon 579 bin euroya mal olduğunu bunun yüzde 25'inin gümrük idaresi tarafından, kalan kısmının ise Avrupa Birliği projelerinden alınan kaynakla karşılandığını söyledi. Tam donanımlı araçlarla öncelikle sorumluluk bölgelerinde görev alacak bu timler, gerektiğinde ülkenin her yerinde kaçakçılık olaylarına müdahale edebilecek.

 

Cihazlar son teknoloji ürünü

Akkoç 14 devriye aracından oluşan "Özel Mobil Timler" oluşturduklarını ifade ederek, söz konusu araçların, narkotik ve patlayıcı madde iz dedektörleri, yoğunluk ölçüm cihazları, videoskop, mobil takip sistemleri ve dizüstü arazi bilgisayarları gibi en yeni teknolojik cihazlarla donatıldığını belirtti. Araçlarda bulunan narkotik ve patlayıcı madde iz dedektörleri ile her türlü uyuşturucu ve patlayıcı maddelerin tespit edilebildiğini ifade eden Akkoç, videoskop ve yoğunluk ölçen cihazların da araç aramalarında gözle görülmeyen ve ulaşılması güç bölgelerde operasyon birimlerinin hareket kabiliyetini artırmaya yönelik cihazlar olduğunu kaydetti.

Akkoç, Türkiye'nin doğuda bulunan Gürbulak sınır kapısından girerek Yunanistan'a veya Bulgaristan'a mal götürecek bir TIR'ın güzergahının belli olduğunu hatırlatarak eğer bu TIR'ın risk unsuru taşıdığına karar verirlerse araca bir GPS taktıklarını söyledi. Hazırlanan Araç Takip Sistemi Yazılımı sayesinde uydu aracılığıyla TIR'ın konum bilgisi, hızı ve güzergah boyunca izleyeceği yol, Genel Müdürlük binasından ve komuta kontrol merkezinden takip edildiğini kaydeden Akkozç "Araç, belirlenen güzergahtan çıkarsa veya herhangi bir yerde belirli bir sürenin üzerinde beklerse kontrol merkezinde alarm oluşacak. Bu noktada mobil müdahale ekipleri devreye girecek. Tam donanımlı ve özel eğitimli timler TIR'ın bulunduğu bölgeye gidecek ve gerekli kontrol ve denetimleri yerinde yapabilecek" dedi.

Kaynak: Referans Gazetesi

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr