Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / İHRACATÇI YILDIRIM IN ŞİRKETİNE KARŞI

İHRACATÇI YILDIRIM IN ŞİRKETİNE KARŞI

İHRACATÇI YILDIRIM  IN ŞİRKETİNE KARŞI14.07.2009

 

 

 

Yeşil hat’tan geçecek ihraç mallarını, Aziz Yıldırım’ın şirketi Makhan’ın taşımasına karşı çıkan ihracatçılar, ‘Tekel olur, ortak şirket olmalı’ diyor.

Rusya-Türkiye arasındaki gümrük sorununa, ‘çok ortaklı şirket’ çözümü gündeme geldi. İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri’nin (İTKİB), Rus ve Türk gümrükleri arasında imzalanan ‘basitleştirilmiş gümrük uygulamasını’ içeren protokolün yeniden uygulamaya konulması için harekete geçtiği belirtiliyor.
İki ülke arasında belirlenen ‘yeşil hat’ uygulaması bir süre önce durmuştu. Türkiye, Rus tarafının, gümrükte ithalat işlemlerinin Rosteck firması tarafından yapılmasını isteyince, Türkiye hat uygulamasını durdurmuştu. Rusya, yeşil hattın Rusya ucunda Rosteck’in, Türkiye ucunda ise Rosteck’in Türkiye temsilcisi durumundaki Makhan’ın durmasını istiyor.
Makhan, Şubat 2007’de Aziz Yıldırım’ın kardeşi Acar Yıldırım ve kızı Gülşah Yıldırım tarafından kuruldu. İhracatçılar, şirketin Aziz Yıldırım’a ait olduğunu söylüyor. Sicil kayıtlarında Acar ve Gülşah Yıldırım ortak.

‘Tekele dönüşebilir’

Türk ihracatçıların itirazı bu noktada başlıyor. İhracatçılar, öncelikle iki ülke arasındaki ticaretin, bütün ülkelerle ticarette olduğu gibi resmi gümrük makamlarının birbiriyle muhatap olmasıyla gerçekleşmesini savunuyor. Ancak eğer Rusya, güvenli ve hızlı ticaret için ‘yeşil hat’ diye bir sistem düşünüyorsa ve Türkiye tarafında akredite bir şirket kurulması gerekiyorsa, bu şirketin özel bir girişimciye ait değil, ihracatçıların da içinde olduğu geniş katılımlı bir ortak şirket olmasını savunuyor.
Edinilen bilgilere göre Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) bir yazı göndererek ‘tek bir firma’ üzerinden iş yapılmasının mümkün olmadığını Rusya tarafına iletti. Dış Ticaret Müsteşarlığı da devreye girdi. Konu son olarak Cumhurbaşkanı Gül’ün ziyarati sırasında da gündeme geldi. Hali hazırda protokol kapsamında mal çıkışı durmuş vaziyette.
Rusya’da uzun zamandır iş yapan Türk şirketleri de dahil birçok ihracatçı zorluklarla karşı karşıya. Özellikle mağazaları bulunan Türk şirketleri zamanında tedarik sorunları yaşıyor.

Putin’in ziyareti

Gümrükler arasında yaşanan bu sorunun ağustosta Türkiye’yi ziyaret etmesi beklenen Rusya Başbakanı Vladimir Putin’in ziyareti öncesinde çözülmesi için çalışılıyor. İTKİB’in bu işlemlerin yeniden yapılabilmesi için, Laleli, Merter ve Osmanbey’in de içinde olduğu ortak bir şirket kurma hazırlığına giriştiği ifade ediliyor. Çok ortaklı olarak kurulacak bu şirkete Makhan’ın da ortak olabileceği belirtiliyor. İhracatçılar, “Sadece Makhan olursa, tekel olur. Bu da ihracatta ciddi maliyet getirecek bir süreci başlatabilir” diyor.

Protokol işlerse gümrüğe girmeden işlem olacak

Rusya’ya ihracat işleminin tekel olmaktan çıkarılıp serbest hale getirilmesi gerektiğini belirten bir sektör yetkilisi protokolde, tüm taşıma türlerini ve mallarını içerecek genel bir uygulamaya geçilmeden önce pilot uygulamanın havaalanlarından başlamasına karar verildiğini söyledi.
Yetkili, şu bilgileri verdi:
“İlk protokolde Rusya’dan bir havaalanı ile Türkiye’den bir havaalanı arasında ön denetim esaslı taşıma hattı kurulacaktı. Bunun için İstanbul’da Nihat Özdemir’in işlettiği Sabiha Gökçen, Rusya’da ise Vunukova seçilmişti. İkinci protokole ilkinden farklı olarak AHL ve Çorlu Havaalanı da eklendi. İhracatçı form belgesi düzenleyip İhracatçı Birliği’ne onaylatacaktı. Onaylı formlar TİM’e gidecekti. Formla gönderilen bilgiler yeterli olacak, mal gümrüğe girmeden Rusya’ya girecekti. Bu protokol işe yaramadı. Şimdi çok ortaklı bir şirket kurulacağı söyleniyor. Eğer bu gerçekleşirse sistem düzgün şekilde uygulamaya başlayacaktır.”

Kaynak: MİLLİYET Gazetesi

 

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr