Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / TOBB TÜRKİYE NİN ATIK PATRONU OLMA İSTİYOR

TOBB TÜRKİYE NİN ATIK PATRONU OLMA İSTİYOR

TOBB TÜRKİYE  NİN ATIK PATRONU OLMA İSTİYOR14.07.2009

TOBB, ‘tehlikeli atıklar’ için harekete geçti. Çevre Bakanlığı’na başvuru kabul edilirse 6 bölgede tesis kurarak Türkiye’de tehlikeli atıkta tek yetkili olacak

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), tehlikeli atık geri kazanım ve nihai bertaraf tesis yatırımları konusunda ‘tek yetkili’ olmak için harekete geçti. Çevre ve Orman Bakanlığı’na başvuruda bulunan TOBB, tek yetkili olması halinde yatırıma başlayacak.
Proje Koordinatörü İbrahim Çağlar, ilk etapta
İzmir, Çukurova, Trakya ve Marmara Bölgesi’nde tesis kurulabileceğini söyleyerek, “İhtiyaca göre bu sayı artabilir. Bir tesis 150 milyon dolara mal oluyor. TOBB olarak bu işe girersek çeşitli finansman yöntemleriyle bu yatırımları yaparız” dedi.
Çağlar, TOBB’un bu konuda tek yetkili olmak istemesini şöyle açıkladı: “Gümrük yenileme yatırımlarında olduğu gibi bu konuda tek yetkili olmak istiyoruz. Aksi halde kendi üyelerimizle rakip olmak istemeyiz”.

İzaydaş’ı da alabiliriz’
Tehlikeli atık tesisi kurmak için şu anda altı firmanın
lisans aldığını ifade eden Çağlar, “Gerekirse bu firmalarla konsorsiyum kurabiliriz. Ya da bünyemize katabiliriz. Mesela bu konuda faaliyet gösteren İzaydaş firması var. Bu firmayı da satın alabiliriz” diye konuştu. Konuyla ilgili Almanya, Hollanda ve Japonya’dan know how alabileceklerini belirten Çağlar, bir tesisin 150 milyon dolara mal olduğunu bildirdi. Çağlar, tesis kurma aşamasına gelindiğinde Eximbank’tan finansman sağlanabileceğini kaydetti.
Öte yandan sanayicinin bir süredir belediyelerle sorun yaşadığını da hatırlatan Çağlar, “Sanayicinin parayla sattığı firesini belediyeler bedava istiyor. Bu konuda baskı yapılıyor. Gerekçesini de, bedava topladıkları evsel atıkların maliyetini bu yolla finanse etmek olarak gösteriyorlar. Bu konuyu bakanlıkla görüşüyoruz” dedi.

Zeytinburnu’na imar onayı çıktı
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) Zeytinburnu arazisine ‘imar onayı’ çıktı. Arazinin komşuları
Sinpaş ve Delta İnşaat ile ortak hareket etmeyi planlayan TOBB, eylülde proje taslağını hazırlayacak.
Arazide üç çeşit emsal olduğunu söyleyen Proje Koordinatörü İbrahim Çağlar, “5-10 bin metrekarelik açık ofisler,
rezidans, butik otel yapımı düşünülüyor” dedi.
TOBB’un 2 yıl önce
Emlak Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı’ndan KDV hariç 392 milyon liraya aldığı 73 bin metrekarelik arazisine Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın imar onayını verdiğini söyleyen İbrahim Çağlar, arazi komşuları Sinpaş ve Delta İnşaat ile ortak imar planı hazırlanabileceğini belirtti.
 Çağlar, “Sinpaş ve Delta’nın arazileri TOBB arazisinin yanında. Müşterek çalışmaya da girebiliriz. Eylül-ekim ayında projenin taslağı ortaya çıkar” dedi. 

Brüksel’de bina pazarlığı yapıyor

AB’deki etkinliğini artırmak için Brüksel ofisini büyütmeye karar veren TOBB, bina satın alıyor. Bir yatırım bankasından satın alınması planlanan binanın maliyetinin 10 milyon euro olduğu iddia ediliyor. TOBB yönetiminin pazarlık görüşmelerinde son aşamaya geldiği öğrenildi. Satın alma işlemi tamamlandığında birliğin Brüksel’deki tüm ofisleri burada toplanacak.

 

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr