Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / TİM YASASI NIN PASTASINI KESTİLER

TİM YASASI NIN PASTASINI KESTİLER

TİM YASASI  NIN PASTASINI KESTİLER07.07.2009TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi ile birlikte pastayı kesen Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, ihracatçılara elleriyle pastayı yedirdi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) dün 16. Genel Kurul’unu ilk kez yasal bir kurum olarak gerçekleştirdi.  TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, “Bu genel kurulumuz Türkiye İhracatçılar Meclisi tarihinde bir kilometre taşı. Dün Gece sayın Cumhurbaşkanımız TİM ve ihracatçı birliklerini yasal bir statüye kavuşturan 5190 sayılı yasamızı imzaladı. Yasa bugün resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi. Artık yasal bir kurumuz” diyerek bundan sonraki hedeflerini açıkladı. Genel Kurul’a katılan Devlet Bakanı Zafer Çağlayan ise ihracatta 2023 vizyonu olarak ortaya konan Cumhuriyetin 100. kuruluş yılında 500 milyar dolarlık ihracatın süreçten önce yakalanacağını ve bu dönemde Türkiye’nin, dünyanın en büyük ilk 10 ekonomisinden biri olacağını vurguladı.

 

TİM Genel Kurul toplantısında ihracatçılara seslenen Büyükekşi, 5190 TİM Yasası’nın TBMM’de kabul edilmesinde destek sağlayan başta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Bakan Çağlayan’a, muhalefete ve milletvekillerine tek tek teşekkür etti.  Yasanın eksikleri ve sorunları olabileceğine işaret eden Büyükekşi, bu eksikliklerin ihtiyaçlara göre yenilenebileceğini söyledi. İhracatta ise 2023 vizyonunu hatırlatarak hedef alınan 500 milyar doları yakalamak için duruşlarının ve vizyonlarının net olduğunu aktaran Büyükekşi, Merkez Bankası’nın da  faiz indirimlerinde gösterdiği kararlılıkla gönüllerinde taht kurduğunu ve piyasalar adına son derece olumlu adım attığını ifade etti. Ancak tüm gayretlere rağmen ihracat ve ülke adına hala en büyük tehlikeyi kurların düşmesini gösteren Büyükekşi, bu alanda yüksek sesle bir asker gibi “Dikkat” çekti.
IMF ile anlaşmaya da değinen Büyükekşi, “IMF ile kendi koşullarımızda anlaşabiliriz. Mesele IMF değil, istikrar içinde büyüme meselesidir. İstikrar içinde büyümenin yolu da, doğru kurla arttırılan ihracattır” diye konuştu.


“Görev üzerinize alınmıştır!”

Büyükekşi’nin ardından ihracatçılara seslenen Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, 2023 yılında hedeflenen 500 milyar dolarlık ihracatın bu süreçten önce gerçekleşeceğini ileri sürerek, “2023 yılında Türkiye dünyanın en büyük ilk 10 ekonomisinden biri olacak. En az 20 dünya markası ve 1 trilyon dolarlık ticaret hacmine sahip olacak. Türkiye 500 milyar dolar ihracatı 2023’te yapmaya hazırdır. Ben inanıyorum arkadaşlar. Siz de inanıyor musunuz?” diye sordu. İhracatçılardan alkışlarla “İnanıyoruz” yanıtını alan Çağlayan, “O halde görev üzerinize alınmıştır” dedi.

 

Türkiye kötüye gidişten döndü

Bakan Çağlayan, bu yıl ihracatta 100 milyar doların psikolojik sınır olduğunun da altını çizerek, “Bunu aşmak için ben dahil tüm DTM personelinin görevi sizlere teşrifatçılık yapmak. Elimize feneri alıp yol sizlere göstereceğiz” dedi. Türkiye’nin artık toparlanma sürecine girdiğini de kaydeden Çağlayan, yılın 4. çeyreğinde krizden çıkılacağını ve 2010 için yeni planlar yapılacağını vurguladı. Çağlayan, “Türkiye, kötüye gidişin döndüğü iyiye gidişin başladığı bir döneme gelmiştir” dedi.

 

Genel Kurul’da TİM Başkanı Büyükekşi Bakan Çağlayan’a TİM Yasası’nın çıkmasında gösterdiği destekten dolayı 1928 yılında Osmanlıca yayınlanan Türk Ticaret Hukuku kitabını ve bir dolmakalem hediye etti. Bakan Çağlayan ise, TİM Yasası’nın onaylandığını gösteren 3 Temmuz tarihli Resmi Gazete’yi TİM Başkanı’na hediye etti.


Kaynak: LOJİPORT
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr