Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / ÇOK AÇIK BİR ŞEKİLDE TÜRKİYE NİN AB YE GİRMESİNDEN YANAYIM

ÇOK AÇIK BİR ŞEKİLDE TÜRKİYE NİN AB YE GİRMESİNDEN YANAYIM

ÇOK AÇIK BİR ŞEKİLDE TÜRKİYE  NİN AB  YE GİRMESİNDEN YANAYIM07.07.2009İspanya Başbakanı Zapatero, 2010'un ilk yarısında İspanya'ya geçecek olan AB dönem başkanlığıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

MADRİD - İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero, "Çok açık bir şekilde Türkiye'nin AB'ye girişinden yanayım" dedi.

Zapatero, Madrid'de genç sosyalistlerin düzenlediği etkinlikte yaptığı konuşmada, 2010'un ilk yarısında İspanya'ya geçecek olan AB dönem başkanlığıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

İspanya'nın, Türkiye'nin AB üyeliğine desteğini yineleyen Zapatero, ayrıca AB dönem başkanlığı boyunca "Avrupa projesine hayat vermek ve uzun vadeli AB politikalarının doğmasını sağlamak" için çalışacaklarını söyledi.

AB'nin, ekonomiyi canlandırmak zorunda olduğunu vurgulayan İspanya Başbakanı, finans piyasalarının kontrolü için gerekli mekanizmaların kurulması çalışmalarının tamamlanması gerektiğini belirtti.

Ortadoğu meselesi için "Bugün, bir yıl öncesine oranla daha fazla barış olasılığı var" yorumunda bulunan Zapatero, İspanya'nın AB dönem başkanlığı süresinin "bölgede barış girişimleri yapmak için iyi bir zaman olacağını" savundu.

Kaynak: Dünya Gazetesi
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr