Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Denizyolu / TÜRKİYE İLE RUSYA ARASINDA KARA YOLUNA ALTERNATİF YENİ FERİBOT HATLARI

TÜRKİYE İLE RUSYA ARASINDA KARA YOLUNA ALTERNATİF YENİ FERİBOT HATLARI

TÜRKİYE İLE RUSYA ARASINDA KARA YOLUNA ALTERNATİF YENİ FERİBOT HATLARI08.11.2022Türkiye ile Rusya arasındaki ticari artış ve karayolu ticaretinde yaşana zorluklar iki ülke arasında Karadeniz üzerinden feribot seferlerinin başlamasını hızlandırdı. Rus basında yer alan haberlere göre Rusya’nın bu ay içerisinde Novorossiysk limanı ile Türkiye arasında arabalı feribot seferlerine başlayacağı bildirildi. Ay sonuna kadar sefer sıklığının haftada ikiye çıkarılması da planlanıyor. Rusya'nın ithalatının önemli bir bölümünün Türkiye güzergahına kayması, alternatif lojistik güzergahlarının oluşturulmasını zorunlu kılıyor.

Uzmanlar, tahıl koridorunun güvenli işlemesi, iki ülkenin edindiği tecrübe ile bu güzergahın artık açılmasının önünde bir engel olmadığı yorumunu yapıyor. Ancak lojistik sektörü temsilcileri Türkiye ile Rusya arasında feribot taşımacılığı konusunda büyük bir potansiyelin olduğunu belirtirken ancak şu anda Rusya'nın elindeki bütün arabalı feribotların Kırım yarımadasıyla Rusya arasında çalıştığını hatırlatıyor ve Rusya’nın Karadeniz’de bu tür feribotlarının olmadığına dikkat çekiyor. Bu durumda Türkiye’den özel şirketlerin bu alana kaydırılarak yeni güzergahta çalışmaları için teşvik edilmesi bekleniyor.

Rusya ekim sonunda Novorossiysk limanında Türkiye'den gelen feribotlara hizmet verecek yeni bir yükleme platformu açılacağını duyurmuştu.

Kaynak: lojiport.com
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr