Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Demiryolu / İSPANYA - TÜRKİYE ÇOK TARAFLI İŞBİRLİĞİ TOPLANTILARI

İSPANYA - TÜRKİYE ÇOK TARAFLI İŞBİRLİĞİ TOPLANTILARI

İSPANYA - TÜRKİYE ÇOK TARAFLI İŞBİRLİĞİ TOPLANTILARI07.07.2009

İspanya Büyükelçiliği ve İspanya Dış Ticaret Enstitüsü (ICEX),  İspanyol ve Türk Kurumları ile şirketler arası ilişkileri geliştirmek, fırsatlar sunmak ve işbirlikleri geliştirmek amacıyla, 1–3 Temmuz 2009 tarihleri arasında ilk günü Ankara’da olmak üzere “Çok Taraflı İşbirliği Toplantıları” gerçekleştirildi.

Ulaştırma, Enerji ve Çevre ana başlıklarındaki toplantıların ilk gününde, ilgili kamu kurumları ve yerli-yabancı özel sektör temsilcilerinin sunumları ile halen yürürlükte olan projeler ve yapılması mümkün işbirliği fırsatları hakkında değerlendirmelerle gerçekleşti.

Açılış konuşmalarında İspanya Büyükelçisi Joan LOSS, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşar Yrd. Selahattin ÇİMEN, Avrupa Komisyonu Türkiye Heyeti Başkanı Marc PIERINI ve Ulaştırma Bakanlığı Strateji Geliştirme Dairesi Başkanı Kenan BOZGEYİK, Çevre ve Orman Bakanlığı Dış İlişkiler ve Avrupa Birliği Daire Başkanı Dr. Cengiz BAYKARA, İspanya Dış Ticaret Enstitüsü Başkanı Jaime MONTALVO ve Dünya Bankası Temsilcisi Keiko SATO mevcut çok uluslu yatırım projeleri ve yeni yatırım alanlarına ilişkin bilgiler verdi.

Demiryolu Sektörüne İspanya İlgisi

Toplantının ikinci oturumu olan Ulaştırma Sektörünün ele alındığı toplantıda demiryolu sektörü yoğun ilgi gördü. Ankara-Eskişehir Yüksek Hızlı Tren hattının inşaat, sinyalizasyon, elektrifikasyon alanları ve Yüksek Hızlı Tren setlerinin imalatını gerçekleştiren firmalar yeni demiryolu projeleri ve demiryolu araçları modernizasyonu gibi projeler hakkında bilgi alarak, Türkiye ve İspanya arasında süregelen işbirliğinin geliştirilmesi için fırsatları değerlendirmek istediklerini belirtti.

TCDD’yi mevcut projeler ve gelecek hedefleri konulu bir sunumla TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman temsil etti. Karaman “Bildiğiniz gibi İspanyollar, Türkiye’de yapılan ilk hızlı tren projesini gerçekleştirdi ve yüksek hızlı tren setlerimiz yine bu işbirliğimizin sonucunda hizmete verildi.  Ayrıca hızlı tren projesinin finansmanında 357 milyon Euro İspanyol kredisi kullandık” şeklinde konuştu.

Karaman ayrıca “İspanya’da altyapı ve üstyapıyı işleten şirketlerle işbirliği anlaşmaları yaptık. İspanya ve Türk ortak işbirliği ile bilgi, tecrübe ve teknoloji paylaşımları sonucu hayata geçen Yüksek hızlı tren projemiz halen sorunsuz işliyor. Demiryollarına 2020 yılına kadar çok büyük yatırımlar yapmayı planlıyoruz, yakın zamanda Köseköy-Gebze hattı, Ankara-Yerköy hattı, Irmak-Zonguldak sinyalizasyon sistemi, Ankara hızlı tren deposu, Ankara hızlı tren garı yapımı ve 80 adet lokomotif alımı gerçekleştirmeyi planlıyoruz, bu projelerimize de İspanyol dostlarımızın ilgisi memnuniyet verici” dedi.

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr