Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / DENİZCİYE YILDIRIM MÜJDESİ

DENİZCİYE YILDIRIM MÜJDESİ

DENİZCİYE YILDIRIM MÜJDESİ06.07.2009

1 Temmuz Kabotaj ve Denizcilik Bayramı'nda Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'dan sektöre müjde geldi. Bankaların teminat eksikliği yüzde 60 oranında hükümet tarafından karşılanacak. Devlet, faizlerin yarısını da, oluşturdukları ve şimdilik 1 milyar  lira olan bir fon aracılığıyla paylaşarak yükü azaltmayı hedefliyor.

İMEAK Deniz Ticaret Odası'nın Temmuz ayı olağan meclis toplantısı, Denizcilik Bayramı'na da denk gelmesi nedeniyle oldukça hareketli geçti. Deniz Ticaret Odası'nda saat 13:00'de başlayan programa Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Denizcilik Müsteşarı Hasan Naiboğlu, bürokratlar, TOBB Başkan Vekili Halim Mete, Armatörler Birliği Başkanı Şadan Kalkavan, DTO Yönetim Kurulu ve meclis üyeleri tam kadro katıldılar.

Konuşmasına sektöre kaynak aktaran finansörlerin bu dönemde tedirgin olduklarını belirterek başlayan Yıldırım, kredi verilmediğini hatta verilen kredilerin geri çağrıldığını ifade ederek şöyle devam etti: "Bu noktada aldığımız tedbir Kredi Garanti Fonu’dur. Bu sayede bankalara teminat eksikliğini yüzde 60 oranında karşılayabileceğiz. Ayrıca faizlerin de yarısı kadarını bu fondan karşılayacağız. Şu anda 1 milyar olan bu fonu Bakanlar Kurulu’nun 10 milyara kadar çıkartmaya yetkisi bulunmaktadır. Denizcilik sektörünün sorunlarını bir bütün olarak ele alıp çözmek yerine, teker teker dosya bazında çözmekte fayda vardır. Buradan sektör temsilcilerine söylüyorum, hazırlıklarını buna göre yapmalarında fayda var."


Kaynak: LOJİPORT
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr