Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / ADR DE ASIL TEHLİKE EĞİTİM VE DENETLEME EKSİKLİĞİNDE

ADR DE ASIL TEHLİKE EĞİTİM VE DENETLEME EKSİKLİĞİNDE

ADR  DE ASIL TEHLİKE EĞİTİM VE DENETLEME EKSİKLİĞİNDE02.07.2009Kadir Has Üniversitesi Öğretim Görevlisi Lojistik Ve Tehlikeli Madde Taşımacılığı Uzmanı Ümit Seçkin ADR’de asıl "tehlike"nin eğitim ve denetleme eksikliğinde olduğunu söylüyor.

Tehlikeli maddelerin karayolu ile taşınması hakkındaki yönetmeliğinin hayata geçirilmesine az bir süre kala ki; en azından temennim bu sürenin de uzatılmaması; önemli konulardan biri de karayolunda tehlikeli madde taşımacılığına ilişkin eğitim süreci.

 

Her şeyin başı nasıl sağlıksa, lojistik özellikle de ülkemiz lojistik sektörü için her şeyin başı eğitim. Bunu her seferinde dile getirmeye çalışıyorum ve devamı da gelecek. Çünkü lojistik sektörü geçmişten günümüze o kadar başıboş, eğitimsiz bırakılmışki bunun artık tersine çevrilmesi ivedi bir şekilde gerekli. Özellikle de konu karayolu tehlikeli madde taşımacılığı ise… Madem karayolu tehlikeli madde taşımacığı için yepyeni bir adım atmaya çalışıyoruz, bu adımın başından itibaren kararlı ve düzgün bir şekilde atılmasını sağlayalım. Ve öncelikle eğitime sonrasında denetlemelere özen gösterelim.

 

Önce eğitim dedik. ADR söz konusu olduğunda ilgili eğitimlerin nasıl olması gerektiği zaten ADR sözleşmesinin eklerinde belirtilmiş durumda. Fakat Türkiye açısından sorun, bu eğitimlerin Türkiye’de nasıl işlerlik kazanacağı. Tanker sürücülerini kim eğitecek, güvenlik danışmanları nasıl eğitilecek, kimler güvenlik danışmanı olabilecek, eğitimcinin eğitimi nasıl sağlanacak gibi çok ciddi konularda tam bir netlik yok ve kamuoyu bilgisiz. Hâlbuki daha yönetmelik devreye girmeden bu tür konuların çoktan halledilmiş olması gerekiyordu kanımca. Umuyorum ki; bakanlığımız bu konudaki adımlarını hızlandıracaktır.

 

Şimdi eğitim meselesinin hemen akabinde üzerinde durulması gereken bir konu ise, denetlemelerin ne şekilde yapılacağıdır. Ülkemizde sadece lojistik sektörü için değil diğer birçok noktada da geçerli olan şey denetimsizliktir. Yani önemli olan belli bazı kuralları kanunlar, yönetmelikler vs. ile sağlamak değildir. Bu kuralların düzgün uygulanıp uygulanmadığının da denetlenmesi gerekmektedir. Bu nedenle ADR ile ilgili düzenlemeler yapılırken denetlemelerin ne şekilde yapılacağı, yapılması gerektiği gibi konulara da öncelik verilmesi gerekmektedir.

 

Evet, karayolu tehlikeli madde taşımacılığı söz konusu olduğunda üzerinde durulması gereken en önemli iki konu üzerinde durmak istedim. Çünkü öncelikle eğitim sonra denetleme konuları tehlikeli madde taşımacılığının temeli niteliğindedir. Diğer konular bu iki konu üzerine inşa edilmek zorundadır. Böyle olmadığı takdirde; biz ADR kurallarını oluşturduk deriz, AB tamam der, fakat tehlikeli madde kazaları olmaya devam eder…

 
 
Kaynak: Lojistik haber
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr