Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Demiryolu / HAFİF RAYLI SİSTEM OTURUMU

HAFİF RAYLI SİSTEM OTURUMU

HAFİF RAYLI SİSTEM OTURUMU02.07.2009Samsun Hafif Raylı Sistem Projesi konusunda kamuoyunun bilgilendirilmesi amacıyla ilk defa açık oturum düzenlendi.
Samsun Spor, Eğitim Vakfı (SAMSEV) tarafından Büyükşehir Belediyesi'nce yürütülen ve ihalesi yapılan Hafif Raylı Sistem Projesi hakkında kamuoyunun bilgilendirilmesi, İlkadım ilçesindeki güzergah değişikliği hakkında bilgi verilmesi ve son gelişmelerin sivil toplum kuruluşları, bilim adamlarının katılımıyla değerlendirilmesi amacıyla Yelken Kulüp'te açık oturum gerçekleştirildi.
Oturumun açılışında konuşan SAMSEV Başkanı Rüştü Arapoğlu, Hafif Raylı Sistem hakkında vatandaşların bilgilendirilmesi ve Samsun'un geleceğini ilgilendiren projenin tartışılması gerektiğini söyledi.
Bilimsel değerlendirme bölümünde İstanbul Teknik Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlaması Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mesture Aysan, hafif raylı sistem gibi projelerin binlerce insanın geleceğine yön veren projeler olduğunu ve projenin 50-100 yıl değiştirilemeyeceğini kaydetti. Bu tür projelerin geniş katılımla ortak fikirler doğrultusunda yapılması gerektiğini ve projelerin çok iyi analizinin gerçekleştirilmesi gerektiğini ifade eden Aysan, "Ne yazık ki proje, masa başında alınan karar doğrultusunda hazırlanmış, sahaya inilmemiş" yorumunu yaptı. Arsa ve ulaşımın birlikte değerlendirilmesi gereken olgular arasında olduğuna dikkat çeken Aysan, "Kent hayatının kendisiyle ilgili kararlarda söz sahibi ve bilinçli olması, katılması gerekli. Başkanlar da halk tarafından seçildikleri için, yapacaklarını kabul etmek, inandırmak zorundadırlar. Katılımın planlamada payı çok önemli ama Türkiye'de pek uygulanmıyor. Kentin kimliğini yok eden topografikle örtüşmeyen, insana hizmet etmeyen, insan odaklı olmayan, sürdürülebilir süreci taşımayan planlama hiçbir tarafı memnun etmez. Gelecekte sorunlar oluşturur" dedi.
OMÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü Ulaştırma Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Çakıroğlu, projenin 100. Yıl Bulvarı üzerinde uygulanması gerektiğine işaret etti. Bazı projelere mimar gözüyle bakılması gerektiğini dile getiren Prof. Dr. Çakıroğlu, sistemin OMÜ'ye ulaşması gerektiğini, mevcut haliyle öğrencilerin raylı sistemi tercih etmeyeceğini, sistemin zararına hizmet vereceğini, güzergahta insanların geçiş noktalarının kısıtlandığını kaydetti.

RAYLI SİSTEM ÖNCELİKLİ DEĞİL
Proje değişikliği nedeniyle idari mahkemeye başvuran Mimarlar Odası adına konuşan Başkan Selami Özçelik, güzergah değişikliğinden inşaat başladıktan sonra haberlerinin olduğunu, projenin 1980 Nazım İmar Planı ve 2000 yılındaki Ulaşım Etüt Raporu'nda Fuar Caddesi'nden geçtiğini söyledi. Proje değişikliğini oda komisyonunda incelediklerini ve doğru bulmadıklarını ifade eden Özçelik, konuyla ilgili muhatap bulamadıkları için yargı yoluna başvurmak zorunda kalındığını kaydetti.
"Samsun'un nüfusu 2000 yılında 1 milyon olacak" şeklinde hesaplandığını ama halen 500 binde olduğuna dikkat çeken Çakıroğlu, mevcut şartlarda Samsun'un önceliğinin raylı sistemin olmadığını düşündüklerini belirtti. Özçelik, "Fuar Caddesi'nden Atatürk Bulvarı'na alınan güzergah kent içi ulaşıma katkı sağlamadığı gibi daha karmaşık hale gelecek. Şehir içi trafiğini daha kullanılamaz hale getiriyor. Vatandaşlar tek seferde araca binerek OMÜ'ye ulaşırken, 2-3 araç değiştirmek zorunda kalıyor. Sadece yüzde 15 oranında vatandaş raylı sisteme yaya olacak ulaşabiliyor. Biz raylı sistemin yapılmasına karşı değiliz. Şehrin yükü alınmak istemiyorsa sistem 100. Yıl Bulvarı'na yapılmalıydı. Sistem yeteri kadar yolcu bulamayacak, zararına çalışacak. Proje uygulanmaya başlandığı için Nazım İmar Planı'nda geçen Fuar Caddesi'nden yapılmasından yanayız. Mevcut haliyle Atatürk Bulvarı kullanılamaz hale gelecek. İkinci bir daha korunaklı geçişleri engelleyen ray döşemesiyle vatandaşların denizle kucaklaşması, şehirle irtibatı kesilecek. Atatürk Kültür Merkezi, Büyük Samsun Oteli'nin işlevliğini azaltacak, zarar görecek" yorumu yaptı.

ELEŞTİRİLERE CEVAP
Raylı Sistem Müşavirlik Grubu Yüksel Proje Müdürü Bülent Sayın, Fuar Caddesi'ndeki güzergahta liman ve Serbest Bölge notlarında iki adet viyadük yapılmasının zorunluluk olarak ortaya çıktığını kaydetti. Eski haliyle raylı sistem projesinin şehirden uzaklaştığını ifade eden Sayın, raylı sistemin temel amacının halka, şehre yakınlaşması gerektiğini ifade etti.
Raylı sistemin Fuar Caddesi'nden Atatürk Bulvarı ve sahil yolundan Baruthane kısmını alınmasını daha doğru bulduklarını dile getiren Sayın, "Biz projenin şehirle bütünleşmesin daha doğru olacağını düşündük. İki ayrı noktadaki viyadükler projeyi etkiliyor. Fizibilite raporlarında 2025 yılı yoğunluğun doğu-batı ekseninde yoğunlaşacağı, özellikle Atatürk ve 100. Yıl Bulvarı'nda artış olacağı belirtiliyor" dedi. Sayın, sistemin OMÜ'ye taşınması için Kurupelit kısmında 2 kilometrelik bir güzergah projelendirildiğini ama bunda ağaç kesilmek zorunda kalınacağını, yüzde 11 eğimin ise OMÜ'ye çıkışa engel olmadığını sözlerine ekledi.

Kaynak: LOJİPORT
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr