Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / TÜRKİYE DE ÜRETİM İSTİKRAR KAZANIYOR

TÜRKİYE DE ÜRETİM İSTİKRAR KAZANIYOR

TÜRKİYE  DE ÜRETİM İSTİKRAR KAZANIYOR15.06.2009

Sanayi üretimine ilişkin verileri değerlendiren Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, endeksteki yüzde 1.4’lük artışa değinerek, "Türkiye’de sanayi üretiminin istikrar kazanmaya başladı" dedi.

Ergün, sanayi üretim rakamlarındaki iyileşmenin önümüzdeki birkaç aylık çıkışla desteklenmesi halinde ekonomimizde toparlanma süreci de daha istikrarlı bir zemine kavuşmuş olacaktır" dediği, yazılı açıklamasında şu mesajları verdi:

Olumlu gelişme

Küresel finans kriz nedeniyle sanayi üretiminde önceki yıla oranla görülen olumsuz gelişmelere rağmen son açıklanan sanayi üretim endeksi verileri ekonomideki olumlu gelişmeyi ortaya koydu. Bütün dünyada sanayi üretiminde düşme eğilimi devam ederken, Türkiye’de mart ayından itibaren bu eğilimin durması ve yükseliş trendine girmesi önemli.

Tedbirlerin payı

Gelinen noktada alınan tedbirlerin payı büyüktür. ÖTV ve KDV indirimleriyle piyasada meydana gelen canlanma, stokların erimiş olması ve yeniden bazı sektörlerde üretimin başlamış olması artış trendini de beraberinde getirdi.

Sonrasına bakalım

Ortaya çıkan tabloyu bir önceki yılın rakamlarıyla değil krizin etkilerinin hissedildiği önceki aylarla mukayese etmek daha sağlıklı olacak. Üretimdeki artış, kapasite kullanım oranındaki iyileşme ile birlikte, reel sektörün giderek toparlandığını bizlere gösteriyor.

Sürdürülebilir iyileşme

Artış eğiliminin sürmesi, ekonomide toparlanma sürecine ilişkin önemli sinyaller veriyor. Önümüzdeki aylardan itibaren daha olumlu bir tabloyla karşı karşıya kalacağımızı söyleyebiliriz. Türkiye’de sanayi üretimi istikrar kazanmaya başladı. Ancak burada hızlı bir toparlanma beklemek yerine istikrarlı ve sürdürülebilir bir iyileşmeyi yakalamak önemli.

Kaynak: www.UlasimOnline.Com

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr