Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / TÜRKİYE, KARGO TAŞIMACILIĞININ MERKEZİ OLACAK

TÜRKİYE, KARGO TAŞIMACILIĞININ MERKEZİ OLACAK

TÜRKİYE, KARGO TAŞIMACILIĞININ MERKEZİ OLACAK08.06.2009
Ulaştırma Bakanı Yıldırım, ABD'ye Afganistan, Irak ve diğer bölge ülkelerine hava ikmallerinin Türkiye üzeriden yapılmasını önerdi.
 
Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, ABD'nin Irak, Afganistan ve bölgedeki diğer ülkelere hava ikmalinin, kargo taşımacılığının, Türkiye'de oluşturulacak bir merkezden yapılmasını önerdiklerini söyledi.

 

Yıldırım, yaptığı açıklamada, şu sırada ABD'nin bölgeye sevkıyatının Frankfurt üzerinden yapıldığını ancak yoğun trafik dolayısıyla sıkışıklık yaşandığını kaydetti. Yıldırım, bu taşımacılığın Türkiye üzerine çekilebileceği önerisini Amerikalı muhatabına ilettiğini ifade etti.

Bakan Yıldırım, bugün, Amerikan Ulaştırma Bakanı Ray LaHood ile görüşmesinde bu öneriyi ilk kez dile getirdiklerini kaydetti. Yıldırım, Amerikan tarafının öneriyi düşüneceğini belirttiğini de söyledi.

Proje hayata geçirilirse ABD'den, Türkiye'nin bölgesindeki ülkelere ve bu ülkelerden ABD'ye kargo taşımacılığında Türkiye merkez rolü oynayacak.

 

Bakan Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Özellikle GAP bölgesini önemli ölçüde canlandıracak bir proje olacak. Zira, öyle bir proje başlatıldığı zaman GAP bölgesindeki ürünlerin de ABD'ye taşınması, özellikle de tarım ürünleri bakımından, çok çok kolaylaşacak. Gelişmeye müsait bir proje.''

Binali Yıldırım, ''ABD ile ilişkilerimiz ne kadar köklü, stratejik diyoruz. Söylem ve eylem birbirini doğrulamıyor. Stratejik işbirliğini, askeri işbirliğinin dışına da taşıyalım. ABD'ye ihracat yapamıyoruz. ABD'nin toplam ithalatının yüzde biri Türkiye ile olsa 20 milyar dolar eder. Ama bu rakam 1.5 milyar dolar ve ağırlıklı olarak savunma kalemleri. Gerçek potansiyeli yansıtmıyor. Uzun vadeli altyapı projeleri, enerji işbirliği, turizmi geliştirme üzerinde çalışılabilir'' diye konuştu.

Yıldırım, LaHood ile görüşmesinde Türkiye ile ABD arasında havacılık alanındaki ilişkilerin ağırlıklı olarak ele alındığını anlattı. Havaalanları ve uçuş güvenliği konularında ortak çalışma başlatılmasının söz konusu olduğunu belirten Yıldırım, ayrıca hızlı tren projeleri konusunda ABD'nin yatırım hedefinin bulunduğunu kaydetti.

ABD'nin ekonomik destek planında ulaştırmaya 48 milyar dolar ayrıldığını, bunun 13 milyar dolarının raylı sisteme harcanacağını ifade eden Yıldırım, ''Türkiye'nin hızlı tren yapım ve işletme tecrübesi var. Avrupa'da altıncı, dünyada sekizinci sıradayız. Bu konuda da işbirliğine hazır olduğumuzu ifade ettik'' dedi. Yıldırım, LaHood'u Türkiye'ye davet ettiğini de belirtti.

 

Irak'ta çok büyük yeniden yapılandırma projesinin bulunduğunu, Körfez'den de Türkiye'ye demiryolu projesinin var olduğunu hatırlatan Yıldırım, bu projeyle Türkiye'nin Rusya, Kafkasya, Uzakdoğu, Avrupa'ya bağlandığını belirtti. Yıldırım, Türkiye ve ABD'nin, Irak halkının geleceği ile bu ülkede huzur ve barışın kalıcı olması bakımından sorumluluğu bulunduğunu söyledi.

 

Kaynak: Habertürk

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr