Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / ARAPLAR 80 MİLYAR $ LIK PROJELERLE GELİYOR

ARAPLAR 80 MİLYAR $ LIK PROJELERLE GELİYOR

ARAPLAR 80 MİLYAR $  LIK PROJELERLE GELİYOR08.06.2009

DEİK tarafından düzenlenen Türk-Suud İş Konseyi'ne katılacak olan 30'a yakın Suud işadamlarının ajandasında, Suudi Arabistan'da yapılması gündeme gelen Liman Kenti, Endüstri Kenti, Sahil Kenti, Eğitim Kenti ve Yaşam Kenti isimlerinde başlatılan yaklaşık 80 milyar dolarlık dev projeler bulunacak.

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türk-Suud İş Konseyi 10 Haziran'da Levent'teki TOBB Plaza'da Türk ve Suud iş adamlarını bir araya getiriyor.

Türk-Suud İş Konseyi'nin 9'uncu ortak toplantısına yaklaşık 30 Suud iş adamının katılması bekleniyor. Küresel krizle mücadelede ortak çözümlerin geliştirilmesi ve işbirliği platformunun oluşturulmasının amaçlandığı Türk-Suud İş Konseyi 9'uncu Ortak Toplantısı'yla, ayrıca iki ülkenin ilişkilerinin ticari zemine dayalı bir platformda geliştirme süreci oluşturulması hedefleniyor.

Türk-Suud İş Konseyi'ne katılacak olan 30'a yakın Suud işadamlarının ajandasında, Suudi Arabistan'da yapılması gündeme gelen Liman Kenti, Endüstri Kenti, Sahil Kenti, Eğitim Kenti ve Yaşam Kenti isimlerinde başlatılan yaklaşık 80 milyar dolarlık dev projeler bulunacak.

2008 yılında GSYİH'sı 466 milyar dolar olmasının ardından yeni yatırımlarla ilgili çalışmalarını yoğunlaştıran Suudi Arabistan, 2020 yılına kadar başta otoyollar, demiryolları, enerji santralleri ve 4 milyon konut olmak üzere çok güçlü bir alt yapı yenile ve genişletme çalışması başlattı. Bu çerçevede kısa sürede bitirilip faaliyete geçirilmesi planlanan Liman Kenti, Endüstri Kenti, Sahil Kenti, Eğitim Kenti ve Yaşam Kenti isimlerinde başlatılan yaklaşık 80 milyar dolar tutarındaki dev projelerin Türk firmaları tarafından değerlendirileceğini açıklayan DEİK, bunun için Türk-Suud İş Konseyi'nin büyük bir fırsat yaratacağını, toplantıda özellikle bu projelere ilişkin görüşmelerin gerçekleştirileceğini bildirdi.

DEİK'ten yapılan açıklamada, "Suud Krallığı'nın son iki yılda Türkiye'ye gerçekleştirdiği ziyaretler sırasında Türkiye ve Suudi Arabistan arasında çok yakın ilişkiler kurulması her iki ülke arasında yürütülen ikili ticaretin daha da önem kazanmasına olanak sağladı. Suudi Arabistan'ın stratejik olarak taşıdığı öneme, doğal kaynaklar bakımından barındırdığı zenginlikler eklendiğinde yeni dünya ülkelerinde Suudi Arabistan'ın yeri oldukça önemli hale geliyor. Türkiye ve Suudi Arabistan arasında bulunan ticaret rakamlarına bakıldığında ise; dünya petrol rezervinin yüzde 22'sini barındıran Suudi Arabistan'ın Türkiye'ye olan ilişkisinde ciddi artışlar yaşandığı gözlemleniyor" denildi.

2008 yılında Suudi Arabistan'a yapılan ihracatın bir önceki yıla oranla yüzde 47 artış gösterdiğine dikkat çekilen açıklamada, bunun Türkiye'ye olan ticari ilginin bir göstergesi olarak ifade edilebileceği vurgulandı. Ayrıca, iki ülke dış ticaretinin bir önceki yıla oranla 2008 yılında artış göstermesi ve dış ticaret hacminin 5.5 milyar doların üzerine çıkmasının önemli bir işaret olduğuna dikkat çekilen açıklamada, Suudi Arabistan ve Türkiye arasında bulunan ilişkinin giderek ivme kazandığına değinildi.

Kaynak: www.UlasimOnline.Com

 

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr