Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / ÇİN TEHDİDİ BİTTİ, TÜRKİYE FAALİYETE GEÇTİ

ÇİN TEHDİDİ BİTTİ, TÜRKİYE FAALİYETE GEÇTİ

ÇİN TEHDİDİ BİTTİ, TÜRKİYE FAALİYETE GEÇTİ03.06.2009
Küresel ekonomik krizle birlikte zor günler geçiren iş ve istif makineleri sektörünün Ocak-Nisan dönemi satış raporları açıklandı.
 
Buna göre İş makineleri sektörü dört aylık dönemde yüzde 54 oranında daraldı. 2008’in aynı döneminde 357,7 milyon dolarlık ihracata imza atan sektör, 2009 yılında 192,9 milyon dolarda kaldı. İstif makinelerinde ise daralma yüzde 59 olurken 49 milyon dolar olan 2008 ihracatı 2009'un ilk dört ayında 55,7 milyon dolar oldu. Türkiye İş makineleri İmalatçıları ve Distribütörleri Derneği(İMDER) Başkanı Rızanur Meral, “Tamamen yatırım ve imara yönelik sektörümüz ilk dört ayda kötü bir dönem geçirdi. Buna rağmen KDV indirimi ve KOMATEK fuarı sektörümüze büyük moral verdi. Mayıs ayıyla birlikte başlayan iyileşme işaretlerinin 2009 son çeyreğinde kendini daha fazla hissettirmesini ve sektörün yeniden toparlanmasını bekliyoruz. Kriz sonrası Türkiye’ye iş makinesi yatırımı için çeşitli illerde araştırma yapan ve bizzat bizimle görüşen 50 firma var” dedi.

İş makineleri sektöründe düzelme başladı

Türkiye İş makineleri sektörünün ilk dört ayını değerlendiren İMDER Başkanı Rızanur Meral, bütün dünyada yaşanan durgunluğun Türkiye İş makineleri sektörünü de derinden sarstığını buna karşılık sektörün düzelme beklentileriyle hareket ettiğini kaydetti. Kriz öncesi ayda 1000 makine satarken krizle birlikte bu sayının 150’ye kadar düştüğüne işaret eden Meral, şu sıralar satışların tekrar 250’ye yükseldiğini belirterek düzelme işaretlerini sevindirici bulduğunu aktardı. En son 05-10 Mayıs tarihlerinde Ankara’da düzenlenen KOMATEK fuarına sektörün katılımının oldukça yüksek olduğuna dikkat çeken Meral, 22 bin yerli ve yabancı ziyaretçinin katıldığı fuarda 200 firma ve 400 markanın yer aldığı bilgisini verdi. Fuara katılan firmaların beklenenin üstünde bir ilgiyle karşılaştığını aktaran Meral, “KDV indirimi ve krizin tüm dünyada gerileme eğilimine girmesi alıcıları harekete geçirdi. Çok sayıda firma yeni sipariş alırken bazıları da iş birliği, yatırım gibi alanlarda önemli görüşmeler yaptı. KDV indirimiyle tetiklenen bu talebin devam etmesi için 3 aylık sürenin uzatılmasını ve İş makinelerinde yüzde 18 olan KDV oranını yüzde 8’de sabitlenmesini talep ediyoruz. Bu gerçekleşirse yatırım ve istihdam anlamında büyük kazanımlar elde edilir” diye konuştu.

Çin tehdidi sona erdi, Türkiye üretimin yeni adresi olacak

Türkiye’nin dünya iş makineleri sektöründe parlayan yıldız haline geldiğini anlatan Meral, Uzakdoğu, Avrupa, Çin gibi bölgelerde sektörün yakından takip edildiğini kaydetti. Dünya iş makineleri sektörünün en büyük organizasyonu kabul edilen ve 210 bin kişinin ziyaret ettiği Fransa’daki İNTERMAT Fuarında bu sene ilk defa İMDER öncülüğünde ‘Türk Günü’ düzenlendiğini hatırlatan Meral, kokteyl, toplantı ve konferanslarla Türk makine sektörünü dünyaya tanıtma imkanı bulduklarını aktardı. Bu toplantılarda Türkiye iş makineleri pazarına büyük ilgi gördüklerini ifade eden Meral, “Özellikle Avrupa ülkeleri yakın olması ve kaliteli ürün üretmesi nedeniyle Türkiye ile işbirliği yapmak istiyor. Türkiye kriz sonrası iş makineleri sektöründe yatırım için cazibe merkezi haline gelecek. Yaşanan global krizde iş makineleri sektöründe faaliyet gösteren bazı Avrupalı şirketler, fabrikalarını kapatabilir. Kriz sonrasında ise fabrikalarını tekrar açmayıp Türkiye'de üretim yapmak isteyenler var. Türkiye’de üretim maliyetleri Avrupa’nın çok altında. Çin ise eskisi kadar gözde bir Pazar olmaktan çıktı. Siparişlerin adetine bakılmaksızın çok daha kısa sürede ve hızlı teslimat yapabiliyoruz. Aynı şekilde Uzakdoğu ve özellikle Çin’li iş makinesi üreticileri ortaklık veya yatırım için İMDER’den yardım istiyor” dedi.

Yatırım için krizin durulmasını bekleyen yabancı yatırımcıların şimdiden Türkiye’ye gelerek uygun arsa ve ortak arayışına başladığı bilgisini veren Meral, “Halihazırda 50 tane yabancı firma doğrudan bizimle temasa geçerek yatırım potansiyelleri hakkında danışıyor. 2-3 Milyar dolar büyüklüğe sahip, dünya çapında satış yapan çok sayıda firma yöneticisiyle görüşmelerimiz devam ediyor. En son Çin’de düzenlenen fuara İMDER onur konuğu olarak çağırıldı. Türkiyedeki potansiyeli ve fırsatları gören Çin devleti yetkilileri bizi 5 yıldızlı otellerde ağırlayarak iş birliği imkanları hakkında bilgi aldı. Çin de fark etti ki Türkiye’nin kaliteli üretimi ve lojistik imkanları hiçbir ülkede yok” diye konuştu.

Dünya’da yeni iş makinası pazarının 250 milyar Dolar olduğunu söyleyen Meral, “Türkiye İş Makinaları sektörü, 2002 yılında Avrupa’da 16. sırada iken, 2006 yılına geldiğimizde Avrupa’nın 5. büyük pazarı konumuna geldi. Bu başarı yabancı sermayenin bakışını değiştirmiştir. Artık Türkiye, büyük İş makinaları üreticilerinin ortak aradığı, yatırımlar için görüştükleri ve bölgenin lojistik ülkesi olmaya başladı” ifadelerini kullandı. 2010 yılında ise krizin tamamen atlatılarak iş makineleri sektörünün tekrar yükselişe geçeceği öngörülüyor.

Komitelerle iş makineleri sektörü tek yumruk oluyor

İş makineleri sektörünün çatı örgütü İMDER ve İstif Makineleri Distribütörleri ve İmalatçıları Derneği (İSDER) alt sektörler için oluşturulan komitelerle sektörü tek yumruk haline getiriyor. Halen sektörün yüzde 96’sını bünyesinde barındıran İMDER ve İSDER yeni yapılanmasıyla birlikte sektörün yüzde 100’ünü kapsayacak. Şu an Kompresör, Vinç, Enerji ve Güç sistemleri alanında komitelerin kurulumunu tamamlandığı bilgisini veren İMDER Başkanı Meral, toplamda 11 komite kurulacağını kaydetti. Dış Ticaret Müsteşarlığı, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, Orta Anadolu İhracatçılar Birliği’nin desteğiyle neredeyse hiçbir derneğin ulaşamadığı bir organizasyon yapısıyla sektörü bir araya getirdiklerini anlatan Meral, “ Vinç-Kule ve Mobil vinç, Jeneratör ve Güç Sistemleri, Kompresör, Hafif İş ve İnşaat makineları, Asfalt ve Yol ekipmanları, Kırıcı, Delici ,Kırma ve Eleme makineleri, Tünel makineları, Yedek Parça, İmalat, Beton Makineleri, Raf Sektörlerini kapsayacak komiteler kendi içlerinde özerk dış işlerinde ise İMDER ve İSDER’e bağlı olacak. Komitelerin tamamı kurulduğunda 7 milyar dolarlık bir pazara ulaşacağız. Eğer kriz bir an evvel atlatılır ve piyasalar tekrar normal seyrine dönerse bu rakam 10 milyar dolara çok rahat çıkar” dedi.

Kaynak: www.UlasimOnline.Com

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr