Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / TİM, DÜZENLEME BEKLİYOR

TİM, DÜZENLEME BEKLİYOR

TİM, DÜZENLEME BEKLİYOR03.06.2009

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Temmuz'da kapatılma riski ile karşı karşıya. Anayasa Mahkemesi, Şubat'ta aldığı kararla TİM'in kuruluşunun dayanağı olan Hazine Müsteşarlığı ile Dış Ticaret Müsteşarlığı Teşkilat Yasası'ndaki hükmü iptal etmiş ve Meclis'e TİM Yasası'nı çıkarması için 6 ay süre tanımıştı. Buna göre, TİM'in yasal varlığını sürdürebilmesi için Meclis'in 27 Temmuz 2009'a kadar yasal düzenleme yapması gerekiyor.

YOĞUN KULİS

Ancak, Meclis 1 Temmuz'da tatile çıkacağından, Yasa'nın çıkarılması için yalnızca 1 ay var. Aksi takdirde TİM yasal dayanaktan yoksun kalacağından varlığını yitirecek. Zamanın giderek azalması nedeniyle TİM Başkanı Büyükekşi, Meclis'te yoğun kulise başladı. Konuya ilişkin olarak Başbakan Erdoğan, Anamuhalefet Lideri Deniz Baykal ve Milliyetçi Hareket Partisi Lideri Devlet Bahçeli ile görüştüklerini söyleyen Büyükekşi, "Her kesimden destek aldık. Meclis alt komisyonunda görüşmeler devam ediyor. Önce üst kurula ardından da Genel Kurul'a gidecek. Meclis tatile çıkmadan önce 8 maddelik yasayı çıkarabileceğini düşünüyoruz" dedi.

'TOBB TAMAM'

TİM'in varlığına Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile Türkiye Sanayici ve İşadamları Derneği'nin (TÜSİAD) karşı çıktığı biliniyor. Büyükekşi ise TOBB muhalefetini aştıklarını belirtti. Büyükekşi, "Rifat Bey'le de geçen gün görüştüm. Kendileri ile mutabakata vardık. Biz TOBB'un rakibi değiliz. TOBB, ülkenin en büyük meslek örgütü" dedi.


Kaynak: SABAH GAZETESİ
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr