Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Demiryolu / LOJİSTİK MERKEZLERİNİN ÇALIŞMA STRATEJİLERİ, MERCEK ALTINA ALINDI

LOJİSTİK MERKEZLERİNİN ÇALIŞMA STRATEJİLERİ, MERCEK ALTINA ALINDI

LOJİSTİK MERKEZLERİNİN ÇALIŞMA STRATEJİLERİ, MERCEK ALTINA ALINDI25.05.2022
Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Genel Müdürü Metin Akbaş,TÜBİTAK heyeti ile bir araya gelerek lojistik merkezlerinin etkinliğini artırmak amacıyla organizasyon yapılarıyla yönetim modellerinin mercek altına alındığı bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantıda, 2019-2020 yılları arasında yapılan "TCDD Lojistik Etkinliğin Artırılmasına Yönelik Sistem Analizi ve İşletme Modeli Araştırma Projesi" kapsamında elde edilen sonuçların uygulamaya alınmasının amaçladığı belirtildi.
TCDD Genel Müdürü Metin Akbaş, TÜBİTAK’ın Türkiye Sanayi Sevk ve İdare Enstitüsü (TÜSSİDE) yönetim birimlerinde Ar-Ge çalışmaları yapan ekip ile bir toplantı gerçekleştirdi. TCDD Genel Müdürlüğü toplantı salonunda gerçekleşen programda, lojistik merkezlerin genel durumu gözden geçirilip etkinliğinin daha da artırılması masaya yatırıldı. Toplantıda; Köseköy, Yenice-Taşkent, Biçerova-Çakmaklı, Gelemen-Tekkeköy sahalarının detay fizibiliteleri ile Kadirli, Derince sahalarının fizibilite analizleri değerlendirildi. Proje kapsamındaki merkezlerin saha planlamaları, yatırım ve ekipman ihtiyaçları, sunulacak hizmetler ve fiyat mertebeleri, rakiplere ilişkin rekabet analizleri ele alındı. Saha çalışmaları sonucunda potansiyel müşteriler ve yükler analiz edildi. Organizasyon yapısı, genel iş tanımları ve mali tablolar incelendi. Lojistik merkezlerin 5+5 yıllık iş hedefleri ve stratejileri belirlenerek faaliyet planı oluşturuldu.
TÜBİTAK heyetiyle verimli bir toplantı gerçekleştirdiklerini belirten TCDD Genel Müdürü Metin Akbaş, dünyayı etkisi altına alan pandemi sürecinde taşımacılık sektöründe yaşanan olumsuzlukların izlerinin lojistik merkezler sayesinde silindiğine vurgu yaptı. Lojistik merkezlerin öneminin her geçen gün daha da arttığının altını çizen Metin Akbaş, "TÜBİTAK heyeti ile lojistik merkezlerin etkinliğini daha da artırmak, organizasyon yapılarıyla yönetim modellerinin ele alındığı verimli bir toplantı gerçekleştirdik. Yapılan saha araştırmaları ve hazırlanan raporlar doğrultusunda çalışmalarımızı sürdürerek lojistik merkezlerimizin etkinliğini daha da artıracağız." dedi.
Kaynak: tcdd.gov.tr
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr