Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / UTİKAD LOJİSTİK SEKTÖRÜNÜN SORUNLARINI BAKAN MUŞ'A İLETTİ

UTİKAD LOJİSTİK SEKTÖRÜNÜN SORUNLARINI BAKAN MUŞ'A İLETTİ

UTİKAD LOJİSTİK SEKTÖRÜNÜN SORUNLARINI BAKAN MUŞ'A İLETTİ12.04.2022
Uluslararası Taşımacılık ve Lojistik Hizmet Üretenleri Derneği UTİKAD, Türk lojistik sektöründeki çözüm bekleyen sorunları T.C. Ticaret Bakanlığı’nın değerlendirmesine yeniden iletti.
UTİKAD Yönetim Kurulu Üyesi ve Gümrük ve Antrepo Çalışma Grubu Başkanı A. Arkın Obdan, UTİKAD Bölgeler Koordinatörü Bilgehan Engin, UTİKAD Ankara Temsilcisi Ali Rıza Özay ve UTİKAD Genel Müdürü Alperen Güler'den oluşan UTİKAD Heyeti 8 Nisan 2022 Cuma günü Ticaret Bakanı Mehmet Muş'u makamında ziyaret ederek lojistik sektörünün gündemindeki konulara dair görüş ve önerilerini sundu.
Türkiye’deki lojistik sektörü sorunları ve mevcut yapının iyileştirilmesi yönünde devlet nezdinde temsiliyet görevini başarıyla sürdürmeye devam eden UTİKAD, Ankara ziyaretinde T.C. Ticaret Bakanı Mehmet Muş ile altı ana başlık altında görüşme gerçekleştirdi. UTİKAD’ın faaliyetleri hakkında yapılan bilgilendirmenin ardından UTİKAD Genel Müdürü Alperen Güler’in hazırladığı "Türkiye'de Transit Taşımacılık: Gelişim Alanları" konulu rapor ve Ticaretin Kolaylaştırılması Koordinasyon Komitesi (TKKK) kapsamında UTİKAD’ın sağladığı katkılar hakkında UTİKAD Yönetim Kurulu Üyesi Arkın Obdan, T.C. Ticaret Bakanı Mehmet Muş’a bilgi verdi.
Gerçekleşen görüşmede lojistik sektörünün sıcak gündem maddesi Rusya-Ukrayna savaşı ilk sırada yer aldı. Bu doğrultuda ülkemizin transit ticaret merkezi olma fırsatına dair çözüm önerilerini sunan UTİKAD, "gümrüklü antrepolara transit halindeki eşyanın, gümrük müşavirliği firmaları vasıtasıyla TİO’lar adına asıl sorumlu olarak antrepo beyannamesi verilmesi sureti ile konabilmesi ve eşyaların TİO belgeli firma sorumluluğunda transit işlemleri yapılarak yurt dışına gönderilebilmesi" talebi Bakan Muş tarafından olumlu karşılandı ve gerekli düzenlemelerin yapılması talimatı verildi.
UTİKAD’ın gündeme getirdiği diğer konu başlıkları ise; Karayolu ile Gelen Eşyanın Geçici Depolama Yerlerine Alınması, İthalat İşlemlerinde ve Transit Taşımalarda Antrepo Beyannamesi, YYS Soru Formunda Yer Alan Şartlara İlişkin UTİKAD Görüşleri, özellikle EXW ve DDP Taşımalarda Gümrük Müşavirleri Tarafından Verilen Gümrükleme Hizmetlerinin Lojistik Firmalara Fatura Edilebilmesi ve İki Bakanlık Tarafından Ayrı Ayrı İletilen E-Tebligatların Tek Sistem Altında Birleştirilmesi hususlarında oldu.
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr