Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Demiryolu / “DENİZ VE DEMİRYOLUNU ÖNE ÇIKARACAK HAMLELER YAPILMALI”

“DENİZ VE DEMİRYOLUNU ÖNE ÇIKARACAK HAMLELER YAPILMALI”

“DENİZ VE DEMİRYOLUNU ÖNE ÇIKARACAK HAMLELER YAPILMALI”28.03.2022
Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Fikret Kileci, karayolu taşımacılığından ziyade denizyolu ve demiryolunun ciddi şekilde ön plana çıkarılmasının çok önemli bir adım olduğunu söyledi.

Ukrayna’daki savaşın ekonomiye ve ihracata etkileri ile ilgili açıklamalarda bulunan Kileci, Rusya ve Ukrayna ile ticaret yapan iş adamlarının savaş koşullarından dolayı olumsuz etkilendiğini ifade etti.

İthalata dayalı ihracat modelinden ziyade dışardan gelen yatırımlarla hammadde ve emtia sağlamak için ciddi anlamda yatırımların yapılması gerektiğini belirten Kileci, "Devletin, özel sektörün desteğiyle ya da dışardan gelen yatırımcılarla bu yatırımlar sağlanabilir. Şu anda Gaziantep ile Kilis arasında bir organize sanayi bölgesi kurmayı plânlıyoruz. Buradaki tek amaç bahsettiğim bölgenin bir lojistik merkez olması. Çünkü bu bölge yeniden yapılandırılma sürecinde olan Ortadoğu’da yabancı yatırımcının ve Türk yatırımcısının en fazla rağbet ettiği yer olacak. Nihayetinde bahsettiğim lokasyon, Ortadoğu’ya en yakın olmanın yanı sıra en güvenli, mevcut altyapının olduğu, sistemin oturduğu bir bölge olma özelliğine sahip." dedi.

"Lojistik önümüzdeki 100 yılın en önemli işlerinden birisidir"
Denizyolu ve demiryolunun lojistik sürecindeki önemine de değinen Kileci, "Bana göre karayolu taşımacılığından ziyade denizyolu ve demiryolunu ciddi şekilde ön plana çıkarmak çok önemli bir adım. Lojistik önümüzdeki 100 yılın en önemli işlerinden bir tanesi. Mesela Gaziantep olarak sektör çeşitliliği olan bir üretim şehriyiz. Her sektörde üretimimiz var ama bizim iki limana olan mesafemiz ve bu mesafelerdeki altyapı bugünkü teknolojiye uygun değil. Günümüzde demiryolu için ciddi yatırımlar yapılıyor ve şu an 20 sene öncesinde yapılan karayolu yatırımlarının çok daha fazlası demiryoluna yapılıyor. Bu çok doğru bir yatırım. Bunun yanına bir de yerli ve milli denizyolu şirketleri oluşturursak lojistik merkezi oluruz. Sıralama yapacak olursak; lojistik sorumuzu aştığımızda, dijital dünyaya uyumu yakaladığımızda ve son olarak finansal problemleri ortadan kaldırdığımızda lojistik merkez olmamızın önünde bir engel kalmayacaktır. Bu üçünü çözdüğümüz zaman bence dünyada bizim yerimiz çok farklı bir noktaya gelecek." ifadelerini kullandı.

Kaynak: lojiport.com
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr