Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / ULAŞTIRMA VE ALTYAPI BAKANI KARAİSMAİLOĞLU: “BULGARİSTAN’A GEÇİŞ HIZLANACAK, MALİYET DÜŞECEK”

ULAŞTIRMA VE ALTYAPI BAKANI KARAİSMAİLOĞLU: “BULGARİSTAN’A GEÇİŞ HIZLANACAK, MALİYET DÜŞECEK”

ULAŞTIRMA VE ALTYAPI BAKANI KARAİSMAİLOĞLU: “BULGARİSTAN’A GEÇİŞ HIZLANACAK, MALİYET DÜŞECEK”02.03.2022
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Bulgaristan ile sınır geçişlerinin hızlanması için dezenfeksiyon ücretinin kaldırılması konusunda mutabakata varıldığını bildirdi ve "Ayrıca, geçiş belgesi kotalarında da önemli artış sağlandık" dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, geçiş belgeleriyle ilgili yazılı açıklama yaptı. Geçtiğimiz günlerde Bulgaristan’da mevkidaşı Nikolay Sabev ile bir araya geldiğini anımsatan Karaismailoğlu, ikili görüşmenin ardından sınır kapılarından geçişlerin hızlanmaya başladığını belirtti.

TRANSİT GEÇİŞ BELGE SAYISI 375 BİNE YÜKSELTİLDİ

İkili görüşmenin ardından gerçekleşen Türkiye-Bulgaristan Kara Ulaştırması Karma Komisyon (KUKK) Toplantısı’nda önemli kararlara imza atıldığına dikkati çeken Karaismailoğlu, şöyle devam etti:

"Avrupa’ya ihracatımızın önemli bir bölümü Bulgaristan üzerinden gerçekleşiyor. Artan ihracat hacmi dikkate alınarak Bulgaristan ile karayolu taşımacılığında kullanılan geçiş belgesi kotalarında büyük artış sağlandı. Toplantı sonunda imzalanan protokol ile Bulgaristan üzerinden transit taşımalar için geçiş belgesi sayısı 250 binden 375 bine, ikili geçiş belgesi sayısı da 32 binden 50 bine yükseltildi. Ayrıca, boş giriş yük alma geçiş belgesi kotası 17 bin 500’den 25 bine, 3. ülke belge belgesi kotası ise bin 100’den 2 bin 200’e çıkarıldı. Taşımacılığın kolaylaştırılması için, tamir bakım ve benzeri nedenle gelen taşıtlardan veya iş makineleri gibi ticari taşıma yapmayan taşıtlardan geçiş belgesi aranmaması kararlaştırıldı."

DEZENFEKSİYON ÜCRETİ KALDIRILACAK

Artan ticaret hacmi nedeniyle sınır kapılarında yaşanan yoğunluğun da ele alındığını kaydeden Karaismailoğlu, sınır geçişlerinin hızlanması için dezenfeksiyon ücretinin kaldırılması konusunda da mutabakata varıldığını bildirdi.

Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu, "Bulgaristan, sınır kapılarının kapasitelerinin arttırılması, Kapıkule sınır kapısında soğutmalı taşıtlar için yeni peronların açılması, 5 tona kadar eşya taşımacılığı yapacak küçük tonajlı taşıtların Dereköy Sınır Kapısı’nı kullanmasına izin verilmesi, turizm taşımaları için yeni bir sınır kapısı açılması gibi konularda da çalışmalar yaptığını aktardı. Ayrıca, son dönemde artan yolcu taşımacılığının kolaylaştırılması için de çalışma başlatma kararı alındı" ifadelerini kullandı.

Kaynak: www.uab.gov.tr
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr