Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Üye Şirketlerden / HÖDLMAYR, LOJİSTİK SEKTÖRÜNDE OTONOM SÜRÜŞ TEKNOLOJİLERİ ÜZERİNE ÇALIŞIYOR

HÖDLMAYR, LOJİSTİK SEKTÖRÜNDE OTONOM SÜRÜŞ TEKNOLOJİLERİ ÜZERİNE ÇALIŞIYOR

HÖDLMAYR, LOJİSTİK SEKTÖRÜNDE OTONOM SÜRÜŞ TEKNOLOJİLERİ ÜZERİNE ÇALIŞIYOR10.01.2022
Hödlmayr, bugünden otonom yük taşımacılığının daha da geliştirilmesinde aktif rol almaya başladı.

Dijitalleşme ve robotiğin yanı sıra otonom sürüş ve sürdürülebilirlik, lojistikteki mega trendler arasında yer alıyor. Hödlmayr, bugünden otonom yük taşımacılığının daha da geliştirilmesinde aktif rol almaya başladı.

Uluslararası lojistik hizmet sağlayıcısı Hödlmayr’ın CFO’su Robert Horvath bu alandaki çabaları açıklarken "Araştırma ve geliştirmeye yatırım yapıyoruz. Çünkü yalnızca pazarımız üzerinde önemli bir etkisi olacak ilerlemeleri bilmekle kalmayıp aynı zamanda onları aktif olarak şekillendirmek istiyoruz" dedi. Somut bir örnek olarak Horvath, diğer beş ortak şirketle birlikte otonom ticari araçlar için teknik bilgi ve test altyapısı sağladıkları DigiTrans ortak girişimini göstererek otonom aracın ilk test sürüşlerinin sonuçlarını sabırsızlıkla beklediklerini ifade etti.

Otonom araçlara ilişkin bilgi veren Hödlmayr Lojistik Türkiye Genel Müdürü Hande Çarıkcı ise "Otonom veya yarı otonom sürüş, sürücüyü rahatlatmak ve tek seferde daha fazla menzil elde etmek için sürüş ve dinlenme sürelerini daha esnek hale getirme imkanı sağlıyor." dedi.

Başka bir projede Hödlmayr, yoğun trafikteki ticari elektromobilite için yakıt olarak yeşil hidrojen kullanmak üzere Avusturyalı madeni yağ şirketi OMV ile birlikte çalışıyor. Önümüzdeki birkaç yıl içinde kamyon filosunun hidrojen yakıt hücreleriyle donatılması planlanıyor. Bu araçların yatırım hacmi birkaç milyon avroyu buluyor.

İstenen iklim etkilerini elde etmek için elbette hidrojen üretiminde yalnızca yenilenebilir kaynaklardan elde edilen elektrik kullanılıyor. Proje, şirketin kendi sürdürülebilirlik programı Go Green – Go Hödlmayr’ı daha ileri taşımada bir sonraki kilometre taşı olarak gösteriliyor.

Hödlmayr Lojistik Türkiye

Hödlmayr Lojistik Türkiye şirketi 80 kişilik ekibi ve 42’nin üzerinde özel nakliye aracıyla hizmet veriyor. Hödlmayr iştiraki şirketin 2020 cirosu 6 milyon avro olarak gerçekleşti.

Kaynak: www.lojiyol.com
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr