Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Demiryolu / KARAİSMAİLOĞLU: İSLAMABAD –TAHRAN-İSTANBUL YÜK TRENİ SANAYİCİ İŞ İNSANLARINA YENİ BİR SEÇENEK SUNUYOR

KARAİSMAİLOĞLU: İSLAMABAD –TAHRAN-İSTANBUL YÜK TRENİ SANAYİCİ İŞ İNSANLARINA YENİ BİR SEÇENEK SUNUYOR

KARAİSMAİLOĞLU: İSLAMABAD –TAHRAN-İSTANBUL YÜK TRENİ SANAYİCİ İŞ İNSANLARINA YENİ BİR SEÇENEK SUNUYOR 06.01.2022
KARAİSMAİLOĞLU: "İstanbul-Tahran-İslamabad yük treni, Pakistan ile Türkiye arasında 35 gün süren deniz taşımacılığına kıyasla zaman ve maliyet tasarrufu sağlarken iki ülke arasındaki ticaretin gelişmesine yol açacak. Bu avantajlarla rekabet gücümüz de artacak."

Pakistan, İran ve Türkiye arasında hayata geçirilen "İslamabad-Tahran-İstanbul (ITI) Yük Treni Projesi" kapsamında İslamabad'dan yola çıkan ilk yük treni Ankara'ya ulaştı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Ankara Gar'da 5 Ocak 2022 tarihinde gerçekleştirilen İslamabad-Tahran-İstanbul (ITI) yük trenini karşılama törenine katıldı. Törene İran'ın Ankara Büyükelçisi Muhammed Ferazmend, Pakistan Milletvekili Mahdum Zaid Kureyşi, TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdürü Hasan Pezük, TCDD Genel Müdürü Metin Akbaş, ayrıca demiryolcular katıldı.

"Hayata geçirilen yüzlerce proje sayesinde Türkiye, uluslararası demiryolu koridorlarının kilit ülkesi haline geldi"

Türkiye'nin 2021'de 225 milyar dolarlık ihracatla rekor kırdığını, Cumhuriyet tarihinde ilk defa dünya ticaret hacminden aldığı payı yüzde 1'in üzerine taşıdığını anımsatan Karaismailoğlu, "Küresel mal ticaretinin yüzde 10 arttığı geçen yıl ihracatımızı yüzde 33 yükseltmeyi başardık." ifadesini kullandı.

Karaismailoğlu, Asya ve Avrupa arasındaki süratle gelişen ticari ilişkilerin bölgedeki ulaştırma altyapılarının geliştirilmesini zorunlu kıldığına işaret ederek, son 19 yılda ülkenin ulaşım ve iletişim altyapısına 1 trilyon 145 milyar liranın üzerinde yatırım gerçekleştirdiklerini bildirdi.

Uluslararası koridorlar oluşturarak kıtalar arasında kesintisiz ve kaliteli ulaştırma altyapıları tesis etmek üzere ciddi çalışmalar yaptıklarını dile getiren Karaismailoğlu, hayata geçirilen yüzlerce proje sayesinde Türkiye'nin, uluslararası demiryolu koridorlarının kilit ülkesi haline geldiğini ifade etti.

"Orta Koridor ve Bakü-Tiflis-Kars güzergahından yılda 1500 blok tren işletmeyi ve Çin ile Türkiye arasındaki toplam 12 günlük seyir süresini 10 güne düşürmeyi hedefledik"

Karaismailoğlu, demiryolu ağını 12 bin 803 kilometreye çıkardıklarını vurgulayarak şöyle devam etti:

"Demiryolunda verimliliği ve güvenliği geliştirmek amacıyla sinyalli hatlarımızı yüzde 172, elektrikli hatlarımızı ise yüzde 180 artırdık. Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Hattı'nın hizmete girmesi sayesinde Çin-Avrupa arasındaki demiryolu yük trafiğinde Orta Koridor'un etkin olarak kullanılması olanağı ortaya çıktı. Artık 12 bin kilometrelik Çin-Türkiye parkuru 12 günde tamamlanıyor. Çin-Rusya üzerinden Avrupa'ya gerçekleşen yıllık 5 bin blok trenin yüzde 30'unun geçişini Türkiye'ye kaydırmak için de çalışmalarımıza son sürat devam ediyoruz. Orta Koridor ve Bakü-Tiflis-Kars güzergahından yılda 1500 blok tren işletmeyi ve Çin ile Türkiye arasındaki toplam 12 günlük seyir süresini 10 güne düşürmeyi hedefledik. Bu hattı daha verimli, daha yüksek kapasitede kullanarak, 250 milyar dolarlık hedef için ihracatçımızı destekleyeceğiz."

Demiryollarıyla 2021'de toplam 38,5 milyon ton yük taşıdıklarını belirten Karaismailoğlu, özellikle uluslararası yük taşımalarında geçen yıla göre yüzde 24'lük artış sağlandığını söyledi.

"Demiryolu ile 2023'te 50 milyon tonun üzerinde yük hedefi"

Karaismailoğlu, demiryollarında taşınan yük miktarını 2023'te 50 milyon tonun üzerine yükseltmeyi hedeflediklerini belirterek şunları ifade etti:

"Bölgesel yük taşımacılığında önemli ticaret hacmine sahip Türkiye'nin bu potansiyelini lojistik merkezler yaparak daha da artıracağız. Ulaştırma ve Lojistik Master Planı çalışmaları kapsamında planladığımız projelerle karasal taşımacılıkta demiryolunun payını ilk etapta yüzde 5'ten yüzde 11'e çıkartmayı hedefledik. Toplam 5 bin 176 kilometre demiryolu hattında yapım çalışmalarına hızla devam ediyoruz. Cumartesi günü Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla Karaman-Konya Hızlı Tren Hattı'nı işletmeye açıyoruz."

"Demiryolu sektörü yolcu ve yük taşımacılığındaki payını her geçen gün büyütecek"

Gebze-Sabiha Gökçen Havalimanı-Yavuz Sultan Selim Köprüsü-İstanbul Havalimanı-Çatalca-Halkalı Hızlı Tren Projesi için de çalışmaların sürdüğünün bilgisini veren Karaismailoğlu, demiryolu sektörünün yolcu ve yük taşımacılığındaki payını her geçen gün büyüteceğini vurguladı.

Karaismailoğlu, İslamabad-Tahran-İstanbul yük treninin Pakistan-İran-Türkiye rotasında sanayici ve iş insanlarına yeni bir seçenek sunacağını dile getirdi.

Pakistan-İslamabad'ın Margalla istasyonundan 21 Aralık 2021'de ayrılan trenin Pakistan İslamabad'da 1990 kilometre, İran'da 2 bin 603 kilometre ve Türkiye'de 1388 kilometre olmak üzere 5 bin 981 kilometrelik parkurunu 12 gün 21 saatte tamamlayarak Ankara'ya ulaştığını söyleyen Karaismailoğlu, şunları kaydetti:

"İstanbul-Tahran-İslamabad yük treni, Pakistan ile Türkiye arasında 35 gün süren deniz taşımacılığına kıyasla zaman ve maliyet tasarrufu sağlarken iki ülke arasındaki ticaretin gelişmesine yol açacak. Bu avantajlarla rekabet gücümüz de artacak. Türkiye'den de dönüş yükü için çalışmaları sürdürülen trenin önümüzdeki süreçte düzenli hale gelmesini ve Marmaray'ı da geçerek Avrupa bağlantısının sağlanmasını hedefliyoruz. 29 Aralık 2021'de Pakistan'dan hareket eden ikinci tren Türkiye'ye yolculuğuna devam etmekte. İslamabad-Tahran-İstanbul yük trenimizin seferlerine yeniden başlamasıyla iki ülke arasındaki ticarette demiryolu taşımacılığının payı artacaktır."

Karaismailoğlu, tekrar işletilmeye başlanan trenle yük çeşitliliğinin artırılması, taşıma sürelerinin kısaltılması ve karşılıklı yük taşınması için çalışmaların devam ettiğini belirterek, trenle ihracatçılara Asya'nın güneyinde dünyanın en fazla nüfus yoğunluğuna sahip Hindistan, Çin, Afganistan ve İran'a komşu Pakistan'a ulaşan yeni bir demiryolu koridoru sağlandığına işaret etti.

Böylelikle Türkiye'nin Asya ve Avrupa arasında köprü ve lojistik üs olma hedeflerine bir adım daha yaklaştığını vurgulayan Karaismailoğlu, seferlerin yeniden başlamasında emeği geçenlere teşekkür etti.

Büyükelçi Ferazmend, törende yaptığı konuşmada, İslamabad-Tahran-İstanbul Yük Treni Projesi'nin üç kardeş ülkenin bir araya getirdiği önemli bir proje olduğunu belirtti.

Bu tür projelerin önemine vurgu yapan Ferazmend, Türkiye, İran ve Pakistan'ın Asya'nın üç önemli ülkesi olduğunu ifade etti.

"Bölgesel bağlantı yolunda ilk önemli adım"

Ferazmend, bu hattın Pakistan'ı İran üzerinden Türkiye'ye bağladığına, taşıma süresiyle maliyeti azalttığına işaret ederek "Pakistan, İran ve Türkiye bölgesel bağlantı yolunda ilk önemli adımı attı. Bu doğrultuda ilk tren 21 Aralık'ta İslamabad'dan hareket etti. Üç ülke yakın gelecekte aynı hat üzerinde yolcu treni projesini hayata geçirmeyi planlıyor." ifadelerini kullandı.

Pakistan Milletvekili Kureyşi de söz konusu projenin yalnızca bölgesel bağlantıyı artırmak için değil, aynı zamanda Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (EİT) bölgesindeki ekonomik ve ticari faaliyetlerin teşviki için de önemli bir rol oynayacağına işaret etti.

Bu hattın İslamabad ile İstanbul arasındaki yaklaşık 6 bin 543 kilometrelik bir hatta ürün taşınması süresini 12-14 güne kadar düşürdüğüne ve ulaşım maliyetlerini azalttığına dikkati çeken Kureyşi, "Bu yük treni, Pakistan'a ihracatını daha da artırma ve Avrupa dahil uluslararası pazarlarla bağlantı kurma fırsatı sunacaktır. Türkiye ile Avrupa ve Asya pazarları arasında bir köprü de sağlayacaktır. Bu aynı zamanda bölge halklarının yakınlaşmasına katkıda bulunacaktır." dedi.

Kaynak: www.tcddtasimacilik.gov.tr
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr