Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Denizyolu / MALTEPE'DE KAYALIKLARA ÇARPAN RO-RO GEMİSİ BATTI

MALTEPE'DE KAYALIKLARA ÇARPAN RO-RO GEMİSİ BATTI

MALTEPE'DE KAYALIKLARA ÇARPAN RO-RO GEMİSİ BATTI30.11.2021İstanbul Maltepe sahilinde kıyıya çarpan boş Ro-Ro gemisi battı. Gemideki 4 mürettebat kurtarıldı. Edinilen bilgiye göre, Maltepe ve Adalar arasında çalışması planlanan ancak henüz seferlere başlamayan Ali Rıza Deniz adlı boş Ro-Ro gemisi Maltepe açıklarında demirliyken şiddetli lodosun etkisinde öğle saatlerinde kıyıya sürüklendi.
Kıyıya çarpan dev gemi, su alarak battı. Gemideki 4 mürettebat botla kıyıya çıkarıldı.

Türk bayraklı 891 groston ve 57,6 metre boyundaki "Ali Rıza Deniz" adlı RO-RO gemisinin işletmecisi Murat Özkanca, basın mensuplarına yaptığı açıklamada geminin dün gece Maltepe İskelesi'nde bağlı iken saat 01.00 sıralarında halatının kopması sonucu kayalıklara doğru sürüklendiğini anlattı.

Özkanca, bu sırada gemide olan mürettebatın, lodos nedeniyle altından darbe alarak su almaya başlayan gemiyi terk ettiğini söyledi.
Yarı batık halde karaya oturan gemiyi, daha fazla yatmasını önlemek amacıyla vinç aracılığıyla kıyıya halatla bağladıklarını belirten Özkanca, daha sonra geminin içindeki suyu kıyıdan çekme yoluyla boşaltacaklarını ve gemiyi tekrar yüzdüreceklerini bildirdi.

Özkanca, geminin, Karadeniz'de kullanılmak üzere Yunanistan'dan getirildiğini de sözlerine ekledi. Dev geminin alabora olduğunu gören meraklı vatandaşlarda uzun süre sahilde gemiyi izledi.

Kaynak: lojiport.com
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr