Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / BAKANDAN İPEK YOLU VE DENİZCİLER İÇİN MÜJDELİ HABERLER

BAKANDAN İPEK YOLU VE DENİZCİLER İÇİN MÜJDELİ HABERLER

BAKANDAN İPEK YOLU VE DENİZCİLER İÇİN MÜJDELİ HABERLER27.05.2009
Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu projesi izleme komitesi toplantısında projenin hayata geçiş tarihi için kesin konuşan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, İstanbul’da ise denizcilerin kredi garanti fonundan yararlanmalarını sağlayacak düzenlemelerin bakanlar kurulundan imzalanıp genel kurula gönderildiğini açıkladı.
 
Tarihi ipekyolu demir ağlarda yeniden hayata geçiyor. Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu 2011 yılında tamamlanacak.

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Türkiye-Gürcistan ve Azerbaycan'ın projeyle birlikte doğu ile batıyı ulaşım koridorlarıyla birleştiren bir konuma geleceğini söyledi.

Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu projesi izleme komitesi toplantısı Bodrum'da yapıldı.

 

Proje ortakları Türkiye, Gürcistan ve Azerbaycan teknik heyetler ve bakanlar düzeyinde biraraya geldi.

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, 76 kilometresi Türkiye, 29 kilometresi Gürcistan'da bulunan toplam 105 kilometre uzunluğundaki demiryolu hattında yapım çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

 

Yıldırım, ipek demiryolu olarak adlandırılan projenin üç ülkeye uluslararası ulaşımda önemli avantajlar sağlayacağını kaydetti.

Bakan Yıldırım, "Türkiye, Gürcistan ve Azerbaycan önemli bir rol oynamaya başlayacak. Böylece bölge doğu ile batıyı hem enerji koridorları ile hem de ulaşım koridorlarıyla birleştiren bir konuma gelecek" dedi.

 

Toplantıya Gürcistan adına katılan Ekonomik Kalkınma Bakanı Lasha Zhvania ise, " Proje ile güzergah daha kısalıyor, maliyetler azalıyor, Azerbaycan, Türkiye ve Gürcistan birbirine daha yakınlaşıyor" dedi.

Azerbaycan Ulaştırma Bakanı Ziya Memmedov da, demiryolu hattının hizmete girmesiyle Avrupa ile Asya'nın kapılarının birbirine açılacağına dikkat çekti.

 

2011 yılında tamamlacak proje ile ilk etapta 1 milyon yolcu ve 6 buçuk milyon ton yük taşınması planlanıyor. Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu 1 milyar dolara mal olacak.

Ulaştırma Bakanı Yıldırım, "Sorunlara yönelik önlemler alınıyor" dedi.

Küresel ekonomik kriz, tüm sektörler gibi denizcilik sektörünü de etkiledi.

Hükümet denizciler için

tedbirlerini sürdürüyor

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, denizcilik sektörün sorunlarının çözümüne yönelik adımların atıldığını söyledi.

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, İstanbul'da önceki günlerde denizcilik sektörüne katkı sağlamak ve sektörün nabzını tutmak amacıyla kurulan aktüel deniz internet sitesinin açılış törenine katıldı.

Binali Yıldırım, denizcilik sektöründe son yıllarda büyük atılımlar yapıldığını ancak sektörde krizle birlikte yaşanan sıkıntıların da farkında olduklarını söyledi.

Yıldırım şunları söyledi: "Şimdi bizim baştan beri tespit ettiğimiz kredi garanti fonu, bunu bakanlar kurulunda kanun tasarısı imzalandı, Meclis'e gönderildi, burdaki amacımız nedir. Hazine'nin etkin olarak ortak olacağı bir fon veya fonlar, bir fon da değil oluşturmak, böylece kredi risk birimini düşürmek ve teminat konusunda katlanılabilir, üstesinden gelinebilir şartları sağlamak."
 
Kaynak: Lojistik Haber
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr