Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / KONYA GELECEĞİ YAKALAMAK İÇİN LOJİSTİK KÖYE YATIRIM YAPMALI

KONYA GELECEĞİ YAKALAMAK İÇİN LOJİSTİK KÖYE YATIRIM YAPMALI

KONYA GELECEĞİ YAKALAMAK İÇİN LOJİSTİK KÖYE YATIRIM YAPMALI08.11.2021
Necmettin Erbakan Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi Lojistik Yönetimi Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Abdullah Oktay Dündar lojistik köye yatırım yapılması gerektiğini vurgulayarak "Konya Kayacık Lojistik Köyünün 2035-2050 yıllarında bölgesel bir lojistik köy olacağı tahmin ediliyor. Dolayısıyla şimdiden lojistik köye yatırım yapılması gelecekteki fırsatları yakalama açısından çok önemli olacaktır" dedi.

Konyalı firmaların hem daha kısa mesafe olması açısından hem de kapasiteyle ilgili sıkıntısı olmaması açısından Taşucu Limanına ulaşmak istediklerini aktaran Dündar, sözlerine şöyle devam etti: "Ancak burada mutlaka bir demir yolu hattının olması gerekiyor. Konyalı firmalar son yıllarda önemli maliyet avantajlarından dolayı demir yolunu da çok yoğun bir şekilde kullanmaya başladılar. Bununla ilgili girişimci firmalarımız var ancak bu yeterli değil. Taşucu Limanıyla ilgili bir demir yolu bağlantısının yapılarak maliyetlerin önemli derecede azaltılması çok hızlı bir şekilde limana ulaşılması Konyalı firmalar açısından büyük önem taşıyor. Özellikle devletin yatırımlarıyla birlikte Türkiye’de lojistik köyler açılmaya başlandı. Geçtiğimiz sene de Konya lojistik köyü açıldı. Lojistik köyün en büyük eksiklerinden bir tanesi Organize Sanayi Bölgesi ile iltisak hattının bulunmamasıdır. Yani organize sanayi bölgesinin demir yolu bağlantısı yok. Karayoluyla mutlaka ek bir yükleme boşaltma yapılması gerekiyor. Bu da iki kere yükleme ve boşaltma yapılmasına neden oluyor. Bu durum da maliyetlerin artmasını tetikliyor. Dolayısıyla iltisak hatlarının bağlanması önem arz ediyor" şeklinde konuştu.

LOJİSTİK TALEP KİTLE KAYAK LOJİSTİK YAKLAŞIMLARI İLE KARŞILANABİLİR

Lojistik ihtiyacının karşılanmasında kitle kaynak lojistik yaklaşımının önemine vurgu yapan Dündar, "Pandemi dönemi ile birlikte e-ticaret hayatın bir parçası haline geldi. 2050 yılında tüm ticari faaliyetlerin yüzde 90 oranında e-ticaret üzerinden gerçekleşeceği tahmin ediliyor. E-ticaret şehir içindeki lojistik faaliyetlerin de artmasına sebep oluyor. Kent lojistiğinde şehirdeki emisyonların, trafik sıkışıklığının ve gürültünün engellenmesi için yeni yaklaşımların geliştirilmesi gerekiyor. Bu noktada kargo firmalarının lojistik köye aktarılması sağlanabilir. Konya’da eskiden trafik yoktu ancak son zamanlarda Konya’nın trafiği çok arttı. Burada yük araçlarının şehir içindeki faaliyetleri de mutlaka etkili olmaktadır. İnsanların sahip olduğu çok önemli bir lojistik kapasite var. Her gün işe arabayla gidenler var. Ama arabanın birkaç kişiyi alabilecek ya da belli bir miktarda ürün taşıyabilecek kapasitesi var. Oradaki atıl kapasitenin kullanılabileceği bir lojistik yaklaşımdan bahsediyoruz. Örneğin bir öğrenci her gün toplu taşımayla okula gidiyor. O öğrenci her gün gidip gelebildiği güzergah üzerinde teslim edilmesi gereken ürünleri bu yöntemle teslim edebilir. Böylelikle ekstra bir araç kullanmadan, lojistik maliyete ya da karbon emisyonuna neden olmadan lojistik talep karşılanmış olabilir" diye aktardı.

‘KARBON NÖTR BİR KONYA İÇİN KİTLE KAYNAK LOJİSTİK YAKLAŞIMI KULLANILMALI’

Paris İklim Antlaşmasıyla Türkiye’nin taahhütte bulunduğu emisyon azaltım hedefinin kitle lojistik yaklaşımıyla sağlanabileceğini belirten Dündar, şöyle konuştu: "Karbon nötr bir şehir olabilmek için farklı yaklaşımları mutlaka şehrimizde de kullanabiliyor olmamız gerekmektedir. Diğer taraftan sadece e-ticaret değil marketçilik de dönüşmeye başladı. Eskiden insanlar yemek yemeye restorana giderken şimdi eve teslimat istiyorlar. Oradaki kapasiteyi de kite kaynak lojistik yaklaşımlarıyla karşılayabilirsek çok önemli maliyet avantajlarını ve emisyon azaltımı sağlayabiliriz. Kitle kaynak lojistik yaklaşımı uygulanırsa şehirde daha az yük aracı seyahat eder hale gelebilir. Trafik sıkışıklığını azaltma imkanı doğar. Emisyon azalır. Bunun ötesinde lojistik profesyoneli olmayan insanlara da ekstra gelir sağlayabilir. Paylaşım ekonomisine uygun şekilde kitle kaynak lojistik yaklaşımları şehrin trafik sıkışıklığının azaltılmasında, gürültü kirliliğinin engellenmesinde, emisyonların azaltılmasında ve lojistik faaliyetlerin çok daha düşük maliyetle gerçekleştirilmesinde çok önemli fırsatlar sunuyor."

YAKIN GELECEKTE KONYA TİCARETİ İÇİN LOJİSTİK KÖY ÇOK DAHA ÖNEMLİ HALE GELECEK’

Türkiye Lojistik Master Planında 2035 ve 2050 yıllarında Konya Kayacık Lojistik Köyü’nün bölgesel bir lojistik köy olacağı tahmin edildiğinin bilgisini veren Dündar, "Türkiye Lojistik Master Planına göre Kuzey- Güney aksında ve Doğu-Batı aksında 3 tane ticaret koridoru belirlendi. Konya, ticaret koridorlarında Antalya’yla Doğu’yu bağlayan güzergah üzerinde yer alıyor. Bu geçiş üzerinde Konya Kayacık Lojistik Köyünün 2035-2050 yıllarında bölgesel bir lojistik köy olacağı tahmin ediliyor. Dolayısıyla şimdiden lojistik köye yatırım yapılması gelecekteki fırsatları yakalama açısından çok önemli olacaktır" diyerek sözlerini noktaladı.

Sümeyra Kenesarı / Yeni Haber Gazetesi

Kaynak: www.transmedya.com