Üye Şirketlerden

MARS LOGISTICS’IN KADIN SÜRÜCÜLERİ YOLA ÇIKTIMARS LOGISTICS’IN KADIN SÜRÜCÜLERİ YOLA ÇIKTI11.10.2021
Mars Logistics, Ocak ayında başlattığı Eşitliğin Cinsiyeti Yoktur projesi ile Birleşmiş Milletler’in belirlediği Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’ndan Toplumsal Cinsiyet Eşitliği konusu ile ilgili çalışmalar yapıyor. Proje kapsamında 2 kadın TIR sürücüsü Mars Logistics’te işe başladı.

2021 yılı stratejik plana kadın istihdamını artırma maddesini ekleyen Mars Logistics, yılbaşından bu yana kadar 79 kadın çalışanı işe aldı. Mars Logistics Yönetim Kurulu Başkanı Garip Sahillioğlu, "Şirketin tüm işleyişine yaymayı amaçladığımız projenin bir ayağı da stratejik planımıza kadın istihdamını artırmayı eklemekti. Bu maddeyi eklediğimizden beri 79 kadın çalışma arkadaşımız aramıza katıldı."

Herhangi bir işin iyi yapılıp yapılamayacağının ölçütünün cinsiyet olmadığına inanan Mars Logistics, TIR sürücüsü istihdam ederken de şirket bünyesinde bir ilk gerçekleştirerek 2 kadın TIR sürücüsünü işe aldı. Sahillioğlu, "Bizim için önemli olan tarafsız bir şekilde değerlendirme yaparak doğru kişileri doğru pozisyonlara yerleştirmek. Din, dil, ırk, cinsiyet ayrımı yapmadan şeffaf bir şekilde gerçekleştirdiğimiz işe alımlarda 2 kadın TIR sürücüsü arkadaşımız ile çalışmaya başladık." dedi.

Mars Logistics filosunda TIR sürücüsü olarak çalışmaya başlayan Sevil Yıldız, çocukluğundan beri hayalinin TIR sürücüsü olmak olduğunu belirtti ve dışarıdan bakıldığında erkek işi olarak adlandırılan TIR sürücülüğü konusunda şu sözleri söyledi: "Yaptığımız iş kolay bir iş değil, dışarıdan bakan bir kişi TIR sürücülüğü erkek işidir, kadın yapamaz diye bakıyorlar ancak kadın isterse başaramayacağı hiçbir iş yok."

Yıldız, TIR sürücüsü olmak isteyen ancak erkek mesleği olarak görüldüğü için cesareti olmayan kadınlar için, "Kadının yapamayacağı hiçbir şey yok. Yeter ki istesinler, cesaret etsinler" dedi.

Mars Logistics’te işe başlayan diğer bir TIR sürücüsü Kübra Şeker, Türkiye’de kadın TIR sürücüsü olmayı şöyle anlattı: "Türkiye’de bu mesleği yapan kadın fazla olmadığından insanlar hem yadırgıyor hem de çok mutlu oluyorlar. Günümüzde hiçbir işin kadını erkeği kalmadığını düşünüyorum. Araç kullanmayı seven herkes TIR sürücüsü olabilir." Şeker, Mars Logistics’te, kadınların tüm süreçlerde yer aldığını ve bir aile ortamının sağlandığını ifade etti.

Mars Logistics Yönetim Kurulu Başkanı Sahillioğlu, toplumsal cinsiyet eşitliği alanında çalışmalar yapmayı sürdüreceklerini belirterek, "Mars Logistics olarak kadına yönelik her türlü negatif ayrımcılığın karşısındayız. Şirketimizin her alanında sürdürdüğümüz eşitlik politikamızı uygulamaya, projeler geliştirmeye ve kadın sürücü almaya devam edeceğiz" dedi.

Kaynak: www.yesillojistikciler.com
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı
Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6
Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85
+90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72