Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / UTİKAD YILIN SİVİL TOPLUM KURULUŞU SEÇİLDİ

UTİKAD YILIN SİVİL TOPLUM KURULUŞU SEÇİLDİ

UTİKAD YILIN SİVİL TOPLUM KURULUŞU SEÇİLDİ31.08.2021
6. Ekonomi ve Lojistik Zirvesi 25-26 Ağustos 2021 tarihlerinde Sheraton Grand İstanbul Ataşehir’de gerçekleşti.

UTİKAD, 6. Ekonomi ve Lojistik Zirvesi kapsamında düzenlenen "5. Yılın Lojistikte Başarı Ödülleri"nde "Yılın Sivil Toplum Kuruluşu" seçildi.

Zirvenin açılış konuşmacıları arasında yer alan UTİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Emre Eldener, konuşmasında COVID-19 salgınının lojistik sektörüne olan etkilerini değerlendirdi.

"KONTEYNER FİYATLARI SEKTÖRÜ DERİNDEN ETKİLEDİ"

Pandemi ile birlikte yaşanan konteyner krizine değinen UTİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Emre Eldener, konteyner fiyatlarının sektörü derinden etkilediğini belirtti. Konteynerde yaşanan bu krizin lojistik süreçlerinin tümüne yansıyacağının altını çizen Eldener, "Şimdiye kadar hiç böyle bir şey görmedik. Asya'dan Batı'ya giden gemiler, farklı nedenlerle geri dönemiyor. Konteyner nakliye maliyetlerindeki artış yüzde 300'ü geçmiş durumda. Fiyat artışlarında tedarik zincirindeki maliyet artışlarının çok ciddi etkisi oluyor. Bu lojistik sektörü için çok ciddi finansman yükü getiriyor. Mevcut durumda konteyner sıkıntısının 2021 sonuna kadar devam edeceğini, fiyatların normalleşmeye başlamasının ise 2022'den önce olmayacağını öngörüyoruz" dedi.

"SINIR KAPILARINDAKİ GEÇİŞLERİ HIZLANDIRAMIYORUZ"

Sınır kapılarındaki yoğunluğun sektör için çok büyük bir sorun olduğunun altını çizen Eldener; "Özellikle Kapıkule’deki bir türlü hızlandıramıyoruz. Çünkü, araçlarımız çıkınca Bulgar duvarına çarpıyor. Mevcut durumda geçiş sayılarını artırmak mümkün değil. Gümrüklerde artık eskisi gibi fiziksel teması artıracak işlemler yapılmıyor. Tek pencere, gümrük sistemini daha da basitleştirdi. Bu gibi uygulamaların sayısı artmalı" ifadelerini kullandı.

"PANDEMİ İLE BİRLİKTE İŞ YAPIŞ ŞEKİLLERİMİZ DEĞİŞTİ"

Pandemi ile birlikte iş yapış şekillerinde önemli değişiklikler olduğunu ifade eden Eldener, bu süreçte evden çalışmanın ön plana çıktığını ve birçok çalışanın evden çalıştığını hatırlattı. Birçok şirketin büyük ofisler yerine daha küçük ofislere geçebileceğini anlatan Eldener; bu zorlu süreçte sektörün en büyük evriminin ise dijitalleşme alanında yaşanmaya başladığını dile getirdi.

Eldener; "Lojistik sektöründeki firmaların da dijitalizasyon ve şirket yapılarını gözden geçirerek, rekabetin artacağı yeni döneme hazırlık yapmaları gerekiyor. Uzun süredir kullanılan geleneksel evrak ve usullerin dijitalleşme ile değişebileceğini görüyoruz. Bu dönüşümü UTİKAD olarak uzun süredir destekliyoruz. İlgili paydaşların yer alacağı dijital bir platform oluşturulması çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Önümüzdeki dönemde dijitalleşme konusundaki girişimlerimizi anlatmayı sürdürecek, her platformda hem üyelerimizi hem de paydaşlarımızı cesaretlendirmeye devam edeceğiz." dedi.

"ÇEVRECİ BİR DÖNÜŞÜM ÖN PLANDA OLACAK"

Avrupa Yeşil Mutabakatı hakkında da bilgi veren Eldener; "Avrupa Yeşil Mutabakatı ile Avrupa Birliği’ndeki sanayi faaliyetleri başta olmak üzere kökten ve çevreci bir dönüşüm gerektiriyor. Bu sebeple ağırlıklı olarak karayolu ile taşınan yükün demiryolu ve kombine taşımacılık gibi çevre dostu taşıma türlerine kaydırılması, taşıma türleri arasındaki yük aktarmalarının kolaylaştırıldığı lojistik merkezlerin doğru kurgulanması ve sürdürülebilirlik prensibi esasında getirilecek mevzuat ve uygulama değişikliklerinin gündeme alınması gerekebilecektir. Çevreye duyarlı teknolojilere yatırım yapılması, bu yatırımların teşvik edilmesi, transit taşımacılığın fiziki ve mevzuat altyapısının geliştirilmesi ve kolaylaştırılması ise alınacak diğer önlemler olarak değerlendirilebilir" ifadelerini kullandı.

YILIN SİVİL TOPLUM KURULUŞU UTİKAD

6. Ekonomi ve Lojistik Zirvesi kapsamında düzenlenen "5. Yılın Lojistikte Başarı Ödülleri"; 26 Ağustos 2021 Perşembe günü gerçekleştirilen tören ile sahiplerini buldu.

Lojistik sektörünün lider firmalarının ve temsilcilerinin adaylar arasında bulunduğu törende UTİKAD; "Yılın Sivil Toplum Kuruluşu" ödülünün sahibi oldu.

Ödülü, T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Ulaştırma Hizmetleri Düzenleme Genel Müdürü Murat Baştor’un elinden alan Emre Eldener; "Bu kıymetli ödülü tüm Yönetim Kurulu ve İcra Kurulu adına alıyorum. 30 yılı aşkın bir süredir lojistik sektörünü temsil etme faaliyetini sürdüren UTİKAD’ın her geçen gün daha da güçlenerek yoluna devam etmesini diliyorum" diye konuştu.

5. Yılın Lojistikte Başarı Ödülleri kapsamında ödül sahibi olan UTİKAD Üyeleri ise şöyle;

• Yaşam Boyu Lojistik Ödülü
Solmaz Grup Yönetim Kurulu Başkanı Asım Barlın

• Yılın Lojistik Girişimcisi
Arkas Holding Yönetim Kurulu Başkanı Lucien Arkas

• Yılın Lojistik Profesyoneli
Ceva Lojistik Satış ve İş Geliştirme Başkan Yardımcısı Murat Karadağ

• Yılın Forwarder Şirketi
Batu International Logistics

• Yılın Lojistik Çözümleri Şirketi
Medlog Lojistik

• Sınırları Aşan Lojistik Ödülü
Sarp Intermodal

• Yılın Lojistiğe Katkı Ödülü
Transorient Yönetici Ortağı Nil Tunaşar

• Yılın Sosyal Sorumluluk Projesi
Kadın İçin Taşıyoruz Projesi (DFDS – KAGİDER)
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr