Karayolu

KAZAKİSTAN, 4 BİN TEK-TİP GEÇİŞ BELGESİNİ TESLİM EDİYORKAZAKİSTAN, 4 BİN TEK-TİP GEÇİŞ BELGESİNİ TESLİM EDİYOR06.07.2021
Bakan Karaismailoğlu, Kazakistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekuly'u makamında kabul etti.

Karaismailoğlu, "4 bin adet tek-tip geçiş belgesi Nur-Sultan Büyükelçiliğimize teslim edilecek. Bu karardan memnuniyet duyuyoruz fakat ilave transit geçiş belgesine de ihtiyaç olacaktır" dedi.
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Kazakistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekuly'u makamında kabul etti. Toplantıda iki ülke arası karayolu taşımacılığında yaşanan sorunlar ele alınırken; 4 bin adet tek-tip geçiş belgesinin Nur-Sultan Büyükelçilğimize teslim edileceği bildirildi. Toplantı sonunda Kara Ulaştırması Karma Komisyon Toplantısının en kısa sürede yapılması konusunda da mutabık kalındı.

"İlave transit geçiş belgesine ihtiyaç duyulacaktır"

Bakan Karaismailoğlu, "4 bin adet tek-tip geçiş belgesi Nur-Sultan Türk Büyükelçiliğine teslim edilecek. Bu karardan memnuniyet duyuyoruz fakat ilave transit geçiş belgesine de ihtiyaç duyuyoruz" dedi. Karaismailoğlu ayrıca Türkiye’de Ağustos ayı içerisinde gerçekleşecek olan Bakü-Tiflis-Kars (BTK) Bakanlar Koordinasyon Toplantısına Kazak Mevkidaşı Sanayi ve Altyapı Geliştirme Bakanı Beibut Atamkulov’u da davet etti. Karaismailoğlu, yüz yüze yapılacak olan ikili görüşmelerde karayolu taşımacılığı başta olmak üzere, iki kardeş ülkenin sorunlarının karşılıklı olarak daha iyi ele alınacağı sözlerine ekledi.

Büyükelçisi Saparbekuly "İki kardeş ülke olarak sorunları diyalog ile çözeceğiz"

Kazakistan Sanayi ve Altyapı Geliştirme Bakanı Beibut Atamkulov’un selamlarını ileterek konuşmasına başlayan Kazakistan Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekuly, Bakan Atamkulov’un Bakan Karaismailoğlu’nu Kazakistan’a davet ettiğini belirterek; 4 bin adet tek-tip geçiş belgesinin Türk Büyükelçiliğine teslim edileceğini kaydetti. Büyükelçi Saparbekuly ayrıca iki kardeş ülke olarak sorunların karşılıklı diyalog ile çözüleceğini ifade etti.

Kaynak: T.C. ULAŞTIRMA VE ALTYAPI BAKANLIĞI
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı
Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6
Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85
+90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72