Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gümrük / UÇAK ALIMLARINDA VERGİ İNDİRİMİ YOK

UÇAK ALIMLARINDA VERGİ İNDİRİMİ YOK

UÇAK ALIMLARINDA VERGİ İNDİRİMİ YOK21.05.2009

Meclis Plan ve Bütçe Alt Komisyonu Gelir Vergisi Kanunu`nda değişiklik öngören tasarıyla ilgili görüşmelerini tamamladı. Alt Komisyon, Başbakanlık`a uçak ve otomobil alımı ve kiralanmasına vergi muafiyetini öngören maddeyi tasarı metninden çıkardı.

CHP`li Hamzaçebi, `Sağlık Bakanlığı hasta taşımak için ambulans alırken ya da Çevre ve Orman Bakanlığı orman yangınlarıyla mücadele için uçak kiralarken, KDV ödüyorlar. Ama Başbakanlık uçak alımı veya kiralanması için vergi ödemeyecekti. Düzenlemenin anlaşılır tarafı yoktu. Bu fark edilmiştir ve düzenleme tasarıdan çıkarılmıştır` diye konuştu. 

 Meclis Plan ve Bütçe Alt Komisyonu Gelir Vergisi Kanunu`nda değişiklik öngören tasarıyla ilgili görüşmelerini tamamladı. Alt Komisyon, Başbakanlık`a uçak ve otomobil alımı ve kiralanmasına vergi muafiyetini öngören maddeyi tasarı metninden çıkardı. Plan ve Bütçe Komisyonu`nca Gelir Vergisi Kanunu`nda değişiklik öngören tasarıyla ilgili kurulan alt komisyon çalışmalarını tamamladı.

Alt Komisyon, kamuoyunda da sık sık gündeme gelen Başbakanlık`a uçak ve otomobil alımıyla ilgili, motorlu taşıt teslimi ve kiralanmasının, KDV, ÖTV ve gümrük vergisi dahil her türlü vergi, resim, harç ve ücretlerden muaf tutulmasını öngören düzenlemeyi tasarıdan çıkardı.

Alt komisyonun tasarıdan çıkarılmasını öngördüğü düzenlemeler arasında, yeminli mali müşavirlerin, iktisadi devlet teşekkülleri, kamu iktisadi kuruluşları ve müesseleri ile Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu`nun (TMSF) yönetimindeki kurumların yönetim kurulu başkanlığı, üyeliği ve denetçiliği yapabilmesine imkan veren madde de yer aldı. Alt komisyon ayrıca Türkiye Jokey Kulübünün borcunun, kamuya ödeyeceği paylardan mahsup edilmesine ilişkin maddeyi de tasarı metninden çıkardı.

-CHP`Lİ HAMZAÇEBİ: KRİZE RAĞMEN UÇAK VE OTOMOBİL ALIMINA GİDİLİYOR-

Plan ve Bütçe Komisyonu`nun Gelir Vergisi Kanunu ile ilgili alt komisyonu üyesi CHP Trabzon Milletvekili Akif Hamzaçebi, Başbakanlık`a uçak ve otomobil alımının vergiden muaf tutulmasını öngören düzenlemenin tasarıdan çıkarılmasının olumlu olduğunu söyledi. Türkiye`de ekonomik kriz olduğunu, bu dönemde kamunun tasarruf yapması gerektiğine işaret eden Hamzaçebi, krize rağmen Başbakanlık`a uçak alımı ya da kiralanması yoluna gidildiğini ifade etti.

Çebi, Sağlık Bakanlığı hasta taşımak için ambulans alırken ya da Çevre ve Orman Bakanlığı orman yangınlarıyla mücadele için uçak kiralarken, KDV ödüyorlar. Ama Başbakanlık uçak alımı veya kiralanması için vergi ödemeyecekti. Düzenlemenin anlaşılır tarafı yoktu. Bu fark edilmiştir ve düzenleme tasarıdan çıkarılmıştır`diye konuştu.

-TASARIYA EKLENEN MADDELER-

Alt komisyonda, ürün senetlerinin elden çıkarılmasından doğan kazançların, 31 Aralık 2013 tarihine kadar gelir ve kurumlar vergisinden muaf tutulmasını öngören bir maddenin tasarıya eklenmesi kararlaştırıldı. Bunun yanı sıra tasarıya eklenen diğer maddelere göre, işveren tarafından işçiye ödenen işe başlatmama tazminatları, damga vergisi hariç herhangi bir vergiye tabi tutulamayacak. Öğrenci yurtlarına, bedelsiz verdikleri hizmetlerinde ilgili dönemdeki kapasitelerinin yüzde 10`unu geçmemek üzere KDV istisnası tanınacak.

Tasfiye edilerek tüzel kişiliği ticaret sicilinden silinmiş olan mükelleflerin tasfiye öncesi ve tasfiye dönemlerine ilişkin olarak kesilecek vergi cezaları dahil her türlü vergi tarhiyatı, müteselsilen sorumlu olmak üzere; tasfiye dönemi için tasfiye memurlarından herhangi biri adına, tasfiye öncesi dönemleri için kanuni temsilcilerden biri adına yapılacak. Tasfiye memurlarının sorumluluğu, tasfiye sonucu dağıtılan tutarla sınırlı olacak.

Kaynak: www.UlasimOnline.Com 

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr