Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Üye Şirketlerden / İHRACATTA HAVA, İTHALATTA DENİZ TAŞIMALARI ARTTI

İHRACATTA HAVA, İTHALATTA DENİZ TAŞIMALARI ARTTI

İHRACATTA HAVA, İTHALATTA DENİZ TAŞIMALARI ARTTI22.04.2021
Yekaş Fides Global Lojistik Hava ve Deniz Taşımaları Koordinatörü Aykut Yeşileker, bu yılın ilk 2 ayında ihracat taşımacılığında havayolu, ithalat taşımacılığında ise denizyolu kullanımının arttığını belirtti. TÜİK verilerine göre Ocak-Şubat 2021’de geçen yılın aynı aylarına kıyasla ithalat taşımacılığında denizyolunun payının yüzde 50,9’dan 55,4’e çıktığını söyleyen Yeşileker, "İhracat taşımacılığında ise havayolunun payı yüzde 7,8’den 8,1’e yükseldi." dedi.

Lojistik sektöründe yılın ilk iki ayında ihracatta havayolu, ithalatta ise denizyolu taşımacılığına ilgi arttı. TÜİK verilerine göre 2021 Ocak-Şubat aylarında önceki yılın aynı dönemine kıyasla ihracat yüzde 5,9 artarken hava yolu ile taşınan ihracat yükleri yüzde 4 artış gösterdi. Aynı dönemde ithalat artışı yüzde 1,4 olurken denizyolu ile taşınan ithalat yükleri yüzde 9 arttı.

Yekaş Fides Global Lojistik Hava ve Deniz Taşımaları Koordinatörü Aykut Yeşileker, "Konteyner tedarik sorununa rağmen Ocak-Şubat aylarında ithalat taşımacılığında denizyolunun payı yüzde 50,9’dan yüzde 55,4’e çıktı. Kara ve demiryolunun payı da artarken havayolunun payı azaldı." dedi.

İhracat havalandı, hava yolunun payı yüzde 8,1’e yükseldi

Geçen yılın ilk iki ayında ihracat taşımalarının yüzde 7,8’inin havayoluyla yapıldığını belirten Yeşileker, bu yılın ilk iki ayında bu rakamın yüzde 8,1’e çıktığına dikkati çekti. Yeşileker, havayolu ile ihracat taşımacılığındaki artışta Turkish Cargo’nun ihracatçılara sağladığı kolaylıkların da etkili olduğunu dile getirdi.

"Hava ve deniz yolunda dünyanın her noktasına hizmet veriyoruz"

Yeşileker, Yekaş Fides Global Lojistik’in WCA ve FIATA üyesi olarak uluslararası deniz ve hava taşımacılığı operasyonlarında en kaliteli hizmeti en uygun maliyetle, tüm dünyayı kapsayan geniş bir acente ağı ile gerçekleştirdiklerini belirtti.

Denizyolu operasyonlarında limandan limana, limandan kapıya, kapıdan kapıya olarak tam konteyner ve parsiyel konteyner taşımacılığı yaptıklarını anlatan Yeşileker, havayolunda ise tüm uluslararası havalimanlarından operasyonlar gerçekleştirebildiklerini sözlerine ekledi.

Kaynak: lojistikhatti.com
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr