Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / RUSYANIN TUTUMUNA İLİŞKİN İKİ YAKLAŞIM

RUSYANIN TUTUMUNA İLİŞKİN İKİ YAKLAŞIM

RUSYANIN TUTUMUNA İLİŞKİN İKİ YAKLAŞIM21.05.2009

Rusya’nın Türk uluslararası karayolu nakliyecisini engellemesinin nedenini neler olabileceğini, Uluslararası Taşımacılık ve Lojistik Hizmet Üretenleri Derneği (UTİKAD) Başkanı Kosta Sandalcı ve Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) Başkanı Tamer Dinçşahin iki farklı yaklaşımla yorumladılar.
Sandalcı, Rus’yanın TIR’ları engellemesinin krizden dolayı işsiz kalan TIR'ları için yeni iş imkânlarından kaynaklandığını ve meselenin çözümünün hükümetler çerçevesinde ele alınması gerektiğini belirtirken, Dinçşahin, bu sonucun iki ülke arasındaki siyasi sorunların yansıması olabileceğini ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a, Rusya Başbakanı Viladimir Putin ile görüşmesi öncesinde rapor sunduklarını söylüyor.

 

Yeni şafak’tan Cahit Saraçoğlu’nun haberine göre, sorunların ekonomilerdeki daralmadan kaynaklandığını ifade eden Sandalcı, "Rus TIR'ları ticaretin yüksek olduğu dönemlerde Avrupa yönüne çalışıyorlardı. Krizden dolayı Rus TIR'ları da işsiz kaldı. Rusya, kendi TIR'ları için yeni iş imkanları arıyor" dedi.

Sandalcı, "Türkiye'den Rusya'ya giden malzemelerin yüzde 90'ını Türk araçları taşıyordu. Rusya krizde taşımacılık sektörüne iş yaratmak için 'benim yüklerimi benim TIR'larım taşısın' demeye başladı" yorumu yaptı.

Türkiye-Rusya dış ticaretinin Rusya lehine olduğunu kaydeden Sandalcı, Türkiye'nin çok büyük miktarda petrol ve doğalgaz satın aldığını belirtirken, Türkiye'nin gerçekleştirdiği ihracatın ise yapılan ithalatın yüzde 10'u civarında olduğuna dikkat çekti.Sandalcı, Rusya'nın Türk TIR'larına engel olduğu yorumlara katılmadığını söyledi.

 

UND: Sorun büyük

Ülkelerin artan korumacılığına dikkat çeken Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği de 40 bin civarında araç kapasitesi ile dünyanın en büyük ve modern Türk filosunun bu süreçten olumsuz etkilendiğini kayderken “Krizden etkilenen taşımacılık sektörümüz, bazı ülkelerce ekonomik korumacılık anlayışıyla geliştirilen düzenlemeler marifetiyle de engellenmeye çalışılmaktadır” değerlendirmesini yaptı. Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) Başkanı Tamer Dinçşahin ise Türk TIR'larına yapılan engellemelerin, iki ülke arasındaki siyasi sorunların yansıması olabileceğini söyledi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a, Rusya Başbakanı Viladimir Putin ile görüşmesi öncesinde rapor sunduklarını bildiren Dinçşahin, “Çok büyük sıkıntılarımız var. UND üyeleri olarak bu kadar sıkıntıyı 58 ülkeye yaptığımız taşımacılıkta yaşamıyoruz. Rusya'nın bu tutumundan dolayı, bu ülkeye ilişkin taşımacılıkta yeni kararlar alma aşamasına geldik “ dedi.

 
KAYNAK: Cahit Saraçoğlu/Yeni Şafak
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr