Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Dünyadan / MAERSK GEMİSİ YÜZLERCE KONTEYNER KAYBETTİ

MAERSK GEMİSİ YÜZLERCE KONTEYNER KAYBETTİ

MAERSK GEMİSİ YÜZLERCE KONTEYNER KAYBETTİ22.02.2021Çin'in Xiamen kentinden Kaliforniya Los Angeles'a ticari seyrini gerçekleştiren Maersk Line'a ait MAERSK Eindhoven isimli geminin çok sayıda konteynerini denize düşürerek kaybettiği açıklandı.

Çin'in Xiamen kentinden Kaliforniya Los Angeles'a ticari seyrini gerçekleştiren Maersk Line'a ait MAERSK Eindhoven isimli geminin çok sayıda konteynerini denize düşürerek kaybettiği açıklandı. Şirket, kaybolan konteyner sayısını değerlendirdiğini ve mürettebatın güvende olduğunu bildirdi.

Yüzlerce konteyner kaybolduğu anlaşılıyor!

Danimarka bayraklı 13.100 TEU'luk konteyner gemisi Maersk Eindhoven'ın, 17 Şubat günü Japonya yakınlarında Pasifik Okyanusun'daki sert hava koşullarında motoru arızalandı. Maersk, arıza esnasında gemiden çok sayıda konteyner kaybedildiğini belirtirken, MSC'nin ise yayınladığı bir açıklamada; "Gemide birkaç yüz konteynerin kaybolduğu anlaşılıyor. Herhangi bir MSC müşterisinin kargosunun etkilenip etkilenmediği konusunda henüz bilgilendirilmedik.'' ifadeleri yer aldı.

Gerekli tüm adımları atacağız!

Arıza giderilerek geminin itiş gücü yeniden sağlandı ve geminin en yakın güvenli limana seyretmesi bekleniyor. Maersk, yaptığı yazılı açıklamada; "Bu kazayı derhal ve derinlemesine araştırılacak ciddi bir durum olarak görüyoruz. Operasyonlar ve gemi güvenliği en yüksek önceliğimizdir ve gelecekte meydana gelebilecek benzer olayların riskini en aza indirmek için gerekli tüm adımları atacağız. Etkilenen müşteriler için bir müşteri iletişim planı ve talep süreci acilen uygulamaya konuldu."

Geçtiğimiz haftalarda Maersk'in bir başka gemisi olan Maersk Essen'in, Pasifik'te bir fırtınaya yakalanarak Hawaii yakınlarındaki 750 konteyner kaybetmesi ve ONE Apus isimli geminin rekor sayıda konteyner kaybetmesi ile sonuçlanan kazaların konteyner taşımacılığındaki zorluklar ve sorunlara ilişkin tartışmaların artmasına neden oluyor.

Maersk, ilgili makamlara son durum hakkında bilgi verildiğini ve detaylar ortaya çıktıkça güncellemelerin sağlanacağını söyledi.

DENİZHABER.COM

Kaynak: lojiport.com
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr