Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / NABUCCO DA İMZA 25 HAZİRANDA ATILIYOR

NABUCCO DA İMZA 25 HAZİRANDA ATILIYOR

NABUCCO  DA İMZA 25 HAZİRANDA ATILIYOR21.05.2009

İngiliz The Guardian gazetesi, Nabucco projesine ilişkin "çığır açacak" anlaşmanın 25 Haziran’da Ankara’da imzalanacağını belirterek, "Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki doğalgaz mutabakatı, Rus’nın sıkboğaz politikasını bozdu" yorumunu yaptı.

Gazeteye konuşan Avrupa Komisyonu’nun Enerji’den Sorumlu Üyesi Andris Piebalgs da, Türkiye’nin yüzde 15’lik talebinden vazgeçildiğini söylerken, "Maliyete dayalı bir geçiş konusunda mutabık kaldık.

Sonuçlandırmaya yakınız" diye konuştu. Prag zirvesini düzenleyen üst düzey bir Çek yetkilisi ise, müzakereleri "İstanbul’daki bir pazar yerinde yapılan pazarlığa" benzetti.

İngiliz The Guardian gazetesi, Türkiye’nin, Prag Zirvesi’nde Avrupa Birliği’nin (AB) Rus gazına olan bağımlığını azaltacak Nabucco boru hattına ilişkin ortak bildiriye imza atmasının projenin gerçekleşmesi açısından taşıdığı önemi geniş bir haberde değerlendirirdi. "Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki gaz mutabakatı, Rusya’nın sıkboğaz politikasını bozdu" yorumunu yapan gazete, "Üst düzey AB yetkililerine göre, bir yıllık tıkanıklıktan sonra A ve Türkiye, Hazar havzasında potansiyel bir enerji bolluğunun kilidini çözecek çığır açıcı bir gaz boruhattı anlaşmasına vardı" diye yazdı.

Ankara sert pazarlık yaptı

İNGİLİZ The Guardian gazetesinin haberinde, Türkiye’nin tutumunu değerlendirirken de "Ankara sert bir pazarlık yaptı ve gazdan ’vergi’ almakta ısrar etti ve gazın yüzde 15’ini indirimli kendisine verilmesini talep etti. AB ve boru hattı döşeyecek işletecek altı şirketten oluşan konsorsiyum ise, bunun Nabucco’yu finansal açıdan uygulanabilir bir proje olmasını engelleyeceğini söylüyor" görüşlerine yer verildi. The Guardian, Komisyonu’nun Enerji’den Sorumlu Üyesi Andris Piebalgs’ın "Yüzde 15’lik talepten vazgeçildi" sözlerini aktardı.

AB: Enerji faslında engel yok

AVRUPA birliği (AB) Komisyonu, Türkiye ile enerji faslının müzakerelere açılması konusunda "kendileri açısından" bir engel olmadığını bildirdi. AB Komisyonunun genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn’in sözcüsü Krisztina Nagy, bu konudaki açıklamasında net ifadeler kullandı ve ’müzakere açılmasında’ AB açısından bir engel bulunmadığını vurguladı. Rum yönetimi ise müzakereleri engellemeye devam ediyor.

Kaynak: www.UlasimOnline.Com

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr