Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Demiryolu / KARAİSMAİLOĞLU: YENİLENEN HATTIMIZ ÇOK DAHA KONFORLU, EMNİYETLİ VE GÜVENLİ HALE GELDİ

KARAİSMAİLOĞLU: YENİLENEN HATTIMIZ ÇOK DAHA KONFORLU, EMNİYETLİ VE GÜVENLİ HALE GELDİ

KARAİSMAİLOĞLU: YENİLENEN HATTIMIZ ÇOK DAHA KONFORLU, EMNİYETLİ VE GÜVENLİ HALE GELDİ02.11.2020
Samsun-Sivas demiryolu hattının tamamlaması töreni Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın teşrifleriyle gerçekleşti. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşma yaptığı törende, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu Samsun-Sivas demiryolu hattı hakkında açıklamalarda bulundu.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, TCDD Samsun Garı'ndaki 1 Kasım 2020'de gerçekleşen Samsun-Sivas Demiryolu Hattı Modernizasyonunun Tamamlanması Töreni'nde yaptığı açıklamalarda, Türkiye'nin yük ve yolcu taşımacılığında demiryolunun etkin ve verimli hale gelmesi için geniş kapsamlı çalışmalar yürüttüklerini vurguladı.

"Erişim hatları genişleyen yüksek hızlı tren hatlarımız, yeniden inşa edilen konvansiyonel hatlarımız ve modernizasyon edilen mevcut hatlarımızla demiryollarımızın çehresini değiştiriyor ve çağa uygun teknolojilerle donatıyoruz." diyen Bakan Karaismailoğlu, yenilenen Samsun-Sivas demiryolu hattı için şu bilgileri paylaştı:

"Bugün demiryolu çalışmalarımızın en önemli örneklerinden biri İç Anadolu'yu Karadeniz'e bağlayan 431 kilometrelik Sivas-Samsun demiryolu hattının açılışı için bir aradayız. Türkiye'nin en büyük demiryolu modernizasyonu projesi ile 431 kilometrelik Samsun-Sivas demiryolunun tüm alt ve üstyapısını yeniledik. Samsun-Sivas hat yenileme çalışmaları kapsamında 42 tarihi köprünün 17'sini güçlendirdik, köprülerin hepsini restore ettik, 37 köprüyü yeniden yaptık, mevcut 12 tüneli iyileştirdik, 19 adet yolcu durağı, 30 adet teknik bina, bin 12 adet menfez inşa ettik, 121 hemzemin geçidin güvenliğini sağladık. Bir adet kara yolu üst geçit, 6 adet üst geçit, bir yaya alt geçidini tamamladık. 431 kilometrelik hat üzerinde 29 adet istasyon, bir adet uzaktan yönetim merkezinde trafik kontrol, sinyalizasyon tasarım ve imalatını gerçekleştirdik. Hattımızda kurulan sinyalizasyon sistemi ile birlikte kapasitemiz iki katına çıktı, yenilenen hattımız çok daha konforlu, emniyetli ve güvenli hale geldi."

"Kuzey Güney Koridorunda Lojistik Taşımacılık İvme Kazanacaktır"

Samsun-Sivas demiryolu hattının yük ve yolcu taşımacılığı ile Karadeniz'in Anadolu'ya açılan kapısı olduğuna işaret eden Bakan Karaismailoğlu, "Böylelikle kuzey güney koridorunda lojistik taşımacılık ivme kazanacaktır. Yenilenen demiryolu hattımız 8 saat 50 dakikadan 5 saat 45 dakikaya inmiştir. Sivas, Tokat, Amasya ve Samsun illerimizdeki 3 milyona yakın insanımız, daha konforlu, ekonomik ve hızlı yolculuk yapabilecektir." diye konuştu.

"Ulaşım ve Altyapı Yatırımlarımızın Bir Bir Tamamlıyoruz"

Bakan Karaismailoğlu, Türkiye'nin yatırımlarla lojistik açıdan güçlendiğini ifade ederek, şunları kaydetti:

"Ülkemizin bölgesinde lojistik süper güç haline gelmesi dünyanın büyük ve güçlü ekonomilerinden biri olma hedeflerine ulaşmamızı hızlandıracaktır. Milli bağımsızlığımızın güçlü bir ekonomiden geçtiği bilinci ile ülkemizin her bir noktasında ekonomik canlılığa katkı verecek ulaşım ve altyapı yatırımlarımızı bir bir tamamlıyoruz."

Kaynak: www.tcddtasimacilik.gov.tr
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr