Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / BAKAN KARAİSMAİLOĞLU: CUMHURİYETİMİZİN 100. YILINDA DÜNYANIN EN GÜÇLÜ EKONOMİLERİNDEN BİRİ OLACAĞIZ

BAKAN KARAİSMAİLOĞLU: CUMHURİYETİMİZİN 100. YILINDA DÜNYANIN EN GÜÇLÜ EKONOMİLERİNDEN BİRİ OLACAĞIZ

BAKAN KARAİSMAİLOĞLU: CUMHURİYETİMİZİN 100. YILINDA DÜNYANIN EN GÜÇLÜ EKONOMİLERİNDEN BİRİ OLACAĞIZ17.10.2020
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu Elazığ temaslarına devam ederken AK Parti il başkanlığı ziyaretinde önemli açıklamalarda bulundu. 1993-2003 yılları arasında Elazığ'a yapılan kara yolu yatırım tutarının 217 milyonla iken son 18 yılda 32 kat arttırdıklarını ve 4 milyar 114 milyon liraya çıkardıklarını belirten Karaismailoğlu, "Cumhuriyetimizin 100'üncü kuruluş yıl dönümünde, ülkemizi, kara, hava, demir ve deniz yollarında, hatta uzay çalışmalarında bölgesinde lider bir ülke haline getirmek en önemli hedefimiz. Bunun da ötesinde dünyanın en güçlü ekonomilerinden biri olmak için çalışıyoruz." dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Elazığ temasları kapsamında Valiliği ziyaret etti. Şeref defterini imzalamasının ardından Vali Erkaya Yırık ile görüşen Bakan Karaismailoğlu daha sonra Elazığ Belediyesine geçerek, Belediye Başkanı Şahin Şerefoğulları ile bir araya geldi.

AK Parti il başkanlığında partililere hitaben yaptığı konuşmada önemli açıklamalarda bulunan Karaismailoğlu, Türkiye'nin dört bir yanında devam eden ulaştırma ve altyapı çalışmalarını yerinde incelemek üzere her hafta en az 2 veya 3 şehre gittiklerini, devam eden projelerin en hızlı ve nitelikli şekilde tamamlanması için titiz bir çalışma yürüttüklerini ifade etti. Karaismailoğlu şu şekilde konuştu:

- "Cumhuriyetimizin 100. Yıl dönümünde Türkiye bölgesel lider ülke haline getirmek için çalışıyoruz"

"Cumhuriyetimizin 100'üncü kuruluş yıl dönümünde, ülkemizi kara, hava, demir ve deniz yollarında, hatta uzay çalışmalarında bölgesinde lider bir ülke haline getirmek en önemli hedefimiz. Bunun da ötesinde, dünyanın en güçlü ekonomilerinden biri olmak için çalışıyoruz

Bir coğrafyada ekonomik gücü sürdürülebilir kılan en önemli temel değerlerden biri çağdaş bir ulaştırma ve altyapı sistemi. Ekonomik canlılık, yeni iş olanakları, ticaret, sanayi, tarım, eğitim, kültür, hep ulaştırma ve haberleşme ile birlikte büyüyor, gelişiyor. Ulaşım ağlarımız yük, yolcu ve data taşımada vatanın her noktasını dünya ile bağlayarak aslında ekonomik ve sosyal bağlarımızı da güçlendiriyor. Bu nedenle işimiz çok, sorumluluğumuz büyük."

Hedeflerini geleceğe taşıyabilmek için her işin kalbine gençleri koymanın önemine dikkat çeken Karaismailoğlu, bu ülkenin bütün evlatlarını kendi evlatları gibi görerek beklentilerine, heyecanlarına, hayallerine, isteklerine kulak vermek zorunda olduklarına işaret etti.

"Yüzümüzü geleceğe dönerek, dijitalleşen dünyayı yakalamış, kendi teknolojisini üreten bir ülke olmak için çalışmalıyız. Çocuklarımızın her biri dünyanın gelişmiş ülkelerindeki akranlarıyla aynı imkanlara sahip olarak hayata artı değerle başlamalı" diye konuşan Karaismailoğlu, gençlere köyde veya kentte olsun yaptıkları işlerle umut ve özgüven aşılamak istediklerini söyledi.

- "Yarını inşa etmek üzere pek çok katma değer oluşturan adım attık"

Karaismailoğlu, yarını inşa etmek üzere pek çok katma değer oluşturan adım attıklarının altını çizerek "Akıllı Ulaşım Sistemleri Eylem Planı'nı ortaya koyduk. 5A ve 5B uydularımızı kısa bir süre içinde fırlatmaya hazır hale getirdik. Yönetimden hizmet aşamasına kadar tüm yük ve yolcu taşıma süreçlerinde dijitalleşmeyi hızlandırdık. Üniversitelerle AR-GE laboratuvarları oluşturduk. Şehir içi hareketlilikte çevreci ve verimli araçları destekleyen düzenlemeler yayınladık. Demir, deniz, kara ve hava yollarında reform niteliği taşıyan projeler hayata geçirdik'' dedi.

Yenilenebilir enerji ile çalışan ulaşım araçlarının AR-GE'si ve üretiminde bizzat yer aldıklarını bildiren Karaismailoğlu, milli elektrikli treni raylara indirdiklerini, Avrasya Tüneli, Kuzey Marmara Otoyolu, 1915 Çanakkale Köprüsü, Osmangazi Köprüsü gibi dev projeleri hayata geçiren atılımcı geleneği günün yeni ihtiyaçlarını da yanıtlamak üzere çok yönlü bir hale getirdiklerini vurguladı.

- 18 yılda ulaşım ve iletişim altyapısına 902 milyar liralık yatırım

Bakan Karaismailoğlu, "AK Parti hükümetleri döneminde son 18 yılda ulaşım ve iletişim altyapısına yaklaşık 902 milyar liralık yatırım gerçekleştirdik. Bölünmüş yol uzunluğumuzu 6 bin 100 kilometreden 27 bin 500 kilometrenin üzerine çıkardık. 26 olan havalimanı sayımızı 56'ya yükselterek hava yolunu 'halkın yolu' yaptık. Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Hattı ve Marmaray'ı yaparak Pekin'den Londra'ya kadar uzanan Demir İpek Yolu'nu tamamladık'' diye konuştu.

1915 Çanakkale Köprüsü, Filyos Limanı, Ankara-Sivas ve Ankara-İzmir Yüksek Hızlı Tren hatları gibi daha nice projelerin yoğun şekilde devam ettiğini kaydeden Karaismailoğlu, Türkiye'de olduğu gibi Elazığ'da da ulaşım ve iletişim altyapı çalışmalarının hızla sürdüğünün bilgisini verdi.

Karaismailoğlu, şu sözlerle devam etti:

"1993-2003 yılları arasında Elazığ'a yapılan kara yolu yatırım tutarı sadece 217 milyon lira iken, son 18 yılda bu rakamı tam 32 kat artırarak, 4 milyar 114 milyon liraya çıkardık. Bölünmüş yol uzunluğunu 33 kilometreden yaklaşık 11 kat artırarak, 356 kilometreye çıkardık. Elazığ'a ulaşım ve iletişim yatırımları olarak 5 milyar 950 milyon liranın üzerinde harcama yaptık. Bugün il sınırlarında devam eden 9 kara yolu projemizin proje tutarı 2 milyar 512 milyon lira. Türkiye'ye ilişkin olsun, Elazığ'a ilişkin olsun, projelerimizi duyduklarında hep 'hayal' dediler. Ama hayal sanılanları gerçekleştirdik, gerçekleştiriyoruz."

- "Azerbaycan ile birlikteyiz, bu saldırıları lanetliyoruz"

Gazetecilerin Ermenistan'ın Azerbaycan'da gerçekleştirdiği, sivillerin hayatını kaybettiği saldırılara ilişkin sorusu üzerine Bakan Karaismailoğlu, "Azerbaycan ile birlikteyiz. Bu saldırıları lanetliyoruz. En kısa zamanda en ağır şekilde cevabını alacaklardır'' ifadelerini kullandı.

Kırsal bazı alanlarda uzaktan eğitim gören öğrencilerin internet erişimi sıkıntısına yönelik soruyu ise Karaismailoğlu, şu şekilde cevap verdi:

"Bu konuda çalışmalarımız var. İnşallah orada bir ilerleme yakın zamanda gelecektir. İnşallah en kısa zamanda halledilecektir. Bütün çocukların yanındayız. En kısa zamanda güzel günler gelecek."

Kaynak: www.uab.gov.tr